Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisi Ön Tahmine Göre 3Ç21’de %1,8 Büyüdü

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin üçüncü çeyrekteki büyümesine ilişkin ilk tahmin yayımlandı.
Almanya Ekonomisi Ön Tahmine Göre 3Ç21’de %1,8 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Almanya’nın beklenen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini yayımladı. Ön tahmine göre Almanya ekonomisi üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 büyüdü. Beklenti yüzde 2,2 büyümeye işaret ediyordu.

Önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,5 büyüme oldu. Beklenti yüzde 2,4 büyümeye işaret ediyordu. İkinci çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 1,6 büyüme olurken yıllık bazda yüzde 9,8 büyüme olmuştu.

Üçüncü çeyrekte tedarik zincirindeki aksaklıklar ve hammadde kıtlığı ile enerji fiyatlarındaki artış toparlanma üzerinde baskı oluşturdu.
Alman Ekonomi Büyüme
KAYNAK: Destatis

Destatis’e göre Alman ekonomisinin toparlanması, GSYİH’nin 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 1,9 artmasının ardından yaz aylarında da devam etti.

İlk geçici hesaplamalara göre, 2021’in üçüncü çeyreğindeki büyümenin, temel olarak yüksek hanehalkı nihai tüketim harcamalarına bağlanabileceği söylendi.

2021’in üçüncü çeyreğinde GSYİH’nin koronavirüs krizinin başlamasından önceki çeyrek olan 2019’un dördüncü çeyreğine göre (fiyat, mevsimsel ve takvim ayarlı) yüzde 1,1 daha düşük olduğu belirtildi.

Alman hükümeti Ekim ayında GSYİH büyüme tahminini daha önce tahmin edilen yüzde 3,5’ten bu yıl için yüzde 2,6’ya düşürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu