Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Tüketici Fiyatları Mayıs’ta Yıllık Bazda Yavaşlamaya Devam Etti

Almanya'nın istatistik ofisi tarafından açıklanan resmi verilere göre; tüketici fiyatları Mayıs ayında düşen enerji fiyatlarıyla yavaşladı.
Alman Tüketici Fiyatları Mayıs’ta Yıllık Bazda Yavaşlamaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinden en sert etkilenen ülkelerden biri olan Almanya, ilk çeyrekte keskin bir daralma yaşadı. 2020’nin ilk çeyreğinde %2,2 oranında daralan ekonomi için kötümser büyüme tahminleri gelmeye devam ediyor. Ülke için yapılan büyüme yorumlarına baktığımızda %6,6 – %7,1 gibi daralma tahminleri dikkat çekiyor.

Almanya Ekonomi Bakanlığı ise ülkenin toparlanma hızı konusunda uyarıda bulundu ve ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre daha sert bir daralma görüleceğini ifade etti. Hükümet ise pandemi teşvikleri kapsamında yıl genelinde 218 milyar Euro borçlanmaya hazır olduğunu belirtti.

Bugün ülkenin istatistik bürosu Destatis ise Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyatlarının Mayıs ayında, Nisan ayına göre %0,1 oranında azaldığını açıkladı.
Almanya Tüketici Fiyatları Mayıs 2020
Kaynak: Destatis

Destatis raporuna göre; Almanya tüketici fiyatları, 2020’nin Mayıs ayında 2019’un Mayıs ayına göre ulusal standartlarda %0,6 oranında arttı. Tüketici fiyatların AB standartlarına göre de %0,5 oranında artış gösterdiği ifade edildi. Almanya enflasyonu, aylık bazda üst üste üçüncü kez azalma kaydetti.

Raporun detayları incelendiğinde; enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle mal fiyatlarının bir önceki yıla göre %0,4 oranında azalma gösterdi. Toplam mal fiyatları, Mayıs 2019’dan Mayıs 2020’ye kadar %0,4 oranında azaldı. Bunun nedeni ise enerji ürünleri fiyatlarındaki %8,5 oranındaki gerileme oldu. Nisan’da ise %5,8 gerilemişti.

Dünya genelinde yılbaşından bu yana gerileyen petrol fiyatlarının etkisiyle özellikle ısıtma yağı ve motor yakıtları yılın aynı ayına göre keskin bir düşüş kaydetti. Buna karşın elektrik fiyatları %4,2 artış gösterdi.

Almanya’da gıda fiyatları ise Mayıs 2020’de geçen yılın Mayıs ayına göre ortalamanın %4,5 oranında artış gösterdi.
Almanya Gıda Fiyatları Mayıs 2020
Kaynak: Destatis

Tüketiciler özellikle meyve ile et ve et ürünleri için daha yüksek fiyat ödediler. Meyve fiyatları %10,5 artarken, et ve et ürünleri fiyatları %9,2 artış gösterdi. Yenilebilir katı ve sıvı yağ fiyatları ise %4,5 oranında düşüş kaydetti.

Enerji ürünleri hariç enflasyon oranı %1,6 artarken, toplam enflasyondan belirgin bir şekilde yüksek geldi. Özellikle enerji ürünleri fiyatlarındaki keskin düşüş enflasyonu aşağı yönde etkiledi.

Hizmet fiyatları ise bir önceki yılın Mayıs ayına göre %1,3 oranında artış kaydetti.
Almanya Hizmet Fiyatları Mayıs 2020
Kaynak: Destatis

Koronavirüs kısıtlamalarının gevşemesi, tüketicilerin daha fazla hizmet kullanmasını da sağladı ve kişisel hizmetlerde önemli artış gözlendi. Kuaför hizmetleri ve diğer kişisel hizmetler için bir yıl öncesine göre %4,4 oranında daha fazla ödeme yaptılar. Restoranlar, kafeler ve benzerlerine yapılan ziyaretlerin de artmasıyla fiyatların %2,4 arttığı görüldü.

Hizmet fiyatlarının gelişimine katkıda bulunan en önemli faktör ise hanehalkının tüketim harcamalarının büyük bir kısmını ısıtma hariç net kiralardaki artıştan kaynaklandı. Net kira fiyatları enflasyonu %1,4 oranında artış kaydetti.

Mayıs 2020’de genel tüketici fiyat endeksi, bir önceki aya göre %0,1 oranında düşüş gösterirken, enerji ürünleri fiyatları %1,3 arttı. Endekse düşüş yönünde etki eden kalemler ise %7 ile ısıtma yağı ve %2,4 ile motor yakıtları olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu