Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Fabrika Siparişleri Eylül’de %1,3’le Büyümeye Dönse de Beklentiyi Karşılamadı

Ağustos ayında beklentilerin çok üzerinde düşen Alman fabrika siparişleri için Eylül rakamları yayımlandı.
Alman Fabrika Siparişleri Eylül’de %1,3’le Büyümeye Dönse de Beklentiyi Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Eylül ayı için fabrika sipariş istatistiklerini yayımladı. Rapora göre 2021 yılının Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,30 arttı. Beklenti yüzde 2 artış yönündeydi.

Ağustos’ta piyasanın yüzde 2,1’lik düşüş tahminlerine kıyasla bir önceki aya göre yüzde 7,7 düşerek hayal kırıklığı yaratmıştı. Rakam yüzde 8,8 düşüşe revize edildi.

Destatis raporuna göre Alman fabrika siparişleri kriz öncesine göre yüzde 8,6 artış kaydetti.
Alman Fabrika Sipariş Eylül 2021
KAYNAK: Destatis

Geçici sonuçlara göre ana siparişler hariç, Ağustos 2021’de imalatta yeni siparişlerde yüzde 0,2’lik bir artış kaydedildi.

Eylül 2021’de, yeni siparişler en çok, kapsamlı büyük siparişlerin bildirildiği makine ve teçhizat imalatında (yüzde 12,2) arttı. Ağustos 2021’de görülen yüzde 12,6’lık düşüşün ardından motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı römork imalatında yeni siparişlerde yüzde 9,6 artış kaydedildi.

Eylül 2020 ile karşılaştırıldığında yeni siparişler yüzde 9,7 daha yüksekti. Yurt içi siparişler Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 5,9 düşerken dış siparişler yüzde 6,3 arttı. Euro Bölgesi’nden yeni siparişler yüzde 7,3 azaldı.

Ara malı üreticileri, Eylül 2021’de yeni siparişlerin bir önceki aya göre yüzde 2,0 düştüğünü görürken sermaye malları üreticileri yüzde 3,9 artış kaydetti. Tüketim mallarında siparişler yüzde 1,7 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu