Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisi 2. Dalga Ortasında Durgunlaşıyor veya Küçülüyor

Bundesbank, son raporunda endişeleri artıran ikinci dalga ortasında Alman ekonomisinin durgunlaştığını ya da daraldığını söyledi.
Alman Ekonomisi 2. Dalga Ortasında Durgunlaşıyor veya Küçülüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), bugünkü raporunda koronavirüs salgınının ikinci dalgasını kontrol altına almaya yönelik yurtiçi ve yurtdışında alınan tedbirlerin, boş vakit faaliyetlerinin yanı sıra ihracatı da vurduğunu belirterek ekonominin muhtemelen durgunlaştığını ya da daraldığını söyledi.

Okullar açıkken ve ağırlıklı olarak yemek ve konaklama sektörlerini etkileyen kısıtlamalarla Almanya bazı komşularından daha yumuşak bir yaklaşım benimsese de yine de yurtdışından gelen zayıf talepten zarar görmeye mecbur olduğunu dile getirdi.

Reuters’a göre Bundesbank aylık raporunda; “genel ekonomik performans, yazın çok güçlü bir büyümenin ardından durgunlaşabilir hatta düşebilir” diyerek dördüncü çeyrekte küçülme uyarısında bulundu. Ancak Alman Merkez Bankası, baharda görülen ekonomik çöküşün olası olmadığını da ekledi.

Nitekim Avrupa’nın en büyük ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9,8 oranında rekor daralma bildirmişti.
Almanya 3Ç20 Büyüme
Kaynak: Destatis

Kısa süre önce açıkladığı verilerde ise ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 8,2’lik tarihi büyüme kaydettiğini duyurdu. İkinci çeyrekteki gibi bir ekonomik çöküş öngörmeyen Bundesbank, COVID-19’a karşı bir aşının geliştirilmesindeki ilerlemenin, virüsü kontrol altına almakla ekonomiyi açık tutmak arasında yakında bir denge bulma ümidini artırdığını belirtti.

Bununla birlikte dengeleyici bir mali politikanın gelecek yıl da önemli olmaya devam edeceği, hükümetin ihtiyaç halinde mali istikrarı genişletmek için önemli ölçüde alanının bulunduğunu aktardı.

Zaten Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz da Kasım ayı boyunca cafe, bar ve restoranların kapalı olacağı Almanya’da, eğer karantina kuralları genişletilirse hükümetin desteğinin artacağına dair sinyal vermişti. Scholz geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yeni teşvik için açık kapı bırakmasıyla gündeme gelmişti.

Bu arada toplam vaka sayısı açısından 13. sırada yer alan Almanya’da günlük yeni vakalarda artış devam ediyor. 15 Kasım’da bildirilen yeni vaka sayısı 14 bin 45 olmuş. Aktif vakalar yükseliş eğrisindeyken ölüm bilançosu da 12 bin 736.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu