Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisi için 3 Büyük Riskin En Önemlisi Tedarik Zinciri Sorunları

Almanya'nın ekonomik büyüme verilerinin üzerine yayımlanan yeni tahmin, üç büyük riske dikkat çekti.
Alman Ekonomisi için 3 Büyük Riskin En Önemlisi Tedarik Zinciri Sorunları
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan verilere göre Almanya’da gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) yılın ikinci çeyreğinde hem çeyreklik hem de yıllık bazda beklenti üstü büyüdü. Önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 büyüme olurken önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,8 büyüme oldu.

Veriler üzerine ING ekonomistleri, tedarik zinciri sorunlarının Almanya’nın büyüme görünümü için en büyük risk olmaya devam ettiğini söyledi.

Notta Alman GSYİH büyümesine ilişkin ikinci tahminin, ikinci çeyrekteki toparlanmayı teyit ettiği söylendi.
Almanya Ekonomisi Büyüme Oranları
Kaynak: Destatis

Ancak aynı zamanda tedarik zinciri sorunlarının ekonomi için Covid’den daha büyük bir tehdit haline geldiğini gösterdiği eklendi. İmalat sektörü tedarik zinciri sorunlarından etkilendiğinden, Alman ekonomisinin toparlanması diğer birçok Euro Bölgesi ülkesinden daha zayıftı.

Çeyrekte yüzde 3,2 artan özel tüketimin güçlü iç taleplerden biri olduğu, kamu harcamalarının yüzde 1,8 arttığı ve yatırım ile ihracatın sadece yüzde 0,5 arttığı hatırlatıldı.

Tüm bileşenlerden yalnızca hükümet harcamalarının şu anda kriz öncesi seviyelere döndüğü aktarılırken Alman ekonomik görünümünü üç faktörün belirleyeceği dile getirildi.

Bunlar; Delta, tedarik zinciri sorunları ve enflasyon olarak belirtildi. Uzmanlar Aslında yılın ikinci yarısında Alman ekonomisi için en büyük riski koronavirüs değil tedarik zinciri sorunları olarak gösterdi.

Yine de Alman ekonomisinin yıl sonundan önce kriz öncesi seviyelere dönmesini bekleyen uzmanlar; “ancak gerçekten oraya ulaşmak için mevcut tedarik zinciri sorunları çok uzun sürmemelidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu