Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Üretici Fiyatları Ekim’de Aylık Bazda %0,6 Arttı

ABD’nin beklenen Ekim ayına ilişkin üretici fiyat endeksi okumaları açıklandı.
ABD’de Üretici Fiyatları Ekim’de Aylık Bazda %0,6 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu, Ekim 2021 için üretici fiyat endeksi (ÜFE) sonuçlarını açıkladı. Rapora göre ÜFE Ekim’de aylık bazda yüzde 0,6 arttı. Beklenti yüzde 0,6 artış yönündeydi.

ÜFE Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,5’le bu yıl şimdiye kadarki en küçük artışı işaretlemişti.

Artışın yüzde 60’tan fazlası, mal fiyatlarındaki yüzde 1,2’lik artıştan kaynaklandı ki bu benzin (yüzde 6,7) artışıyla yönlendirildi.
ABD ÜFE Ekim 2021
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Gıda fiyatları yüzde 0,1 düştü.

Hizmet maliyeti, esas olarak otomobil ve otomobil parçaları perakendeciliği marjları (yüzde 8,9) nedeniyle yüzde 0,2 arttı. Buna karşılık, menkul kıymetler komisyonculuğu, alım satım, yatırım danışmanlığı ve ilgili hizmetler için fiyatlar yüzde 6,6 düşüş kaydetti.

Yıllık bazda ÜFE yüzde 8,6 ile rekor seviyede, önceki ayla aynı ancak yüzde 8,7‘lik tahminlerin altında kaldı.

ABD’de gıda ve enerji hariç nihai talep için çekirdek üretici fiyatları, 2021 yılının Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 artarak Eylül ayındaki yüzde 0,2’lik artıştan hızlandı.

Ancak yüzde 0,5’lik piyasa beklentilerinin altında kaldı. Yıllık bazda, çekirdek üretici fiyatları yüzde 6,8 artarak rekor düzeydeki en büyük ilerleme olarak sabit kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu