Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ÜFE’si 2020 Kasım’da %0,1 Artarak Beklentilerin Altında Kaldı

ABD'de nihai talep için üretici fiyat endeksi, Kasım ayında Ekim ayına göre %0,1 oranında artış ile beklentilerin altında büyüdü.
ABD ÜFE’si 2020 Kasım’da %0,1 Artarak Beklentilerin Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre; nihai talep için üretici fiyat endeksi, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak Kasım’da bir önceki aya göre %0,1 arttı. Beklentiler %0,2 oranında artması yönündeydi. Ekim’de %0,3 oranında artan veri, Eylül’de %0,4 artmıştı.

ABD’de nihai talep endeksi, düzeltilmemiş bazda Kasım’da sona eren 12 aylık dönemde yüzde 0,8 artış gösterdi.
ABD ÜFE - Kasım 2020
Kaynak: BLS.gov

Nihai talep endeksindeki artış, nihai talep malları fiyatlarındaki yüzde 0,4 oranındaki artıştan kaynaklandı. Nihai talep hizmet endeksinde ise değişiklik gözlenmedi. Nihai talep daha az gıda, enerji ve ticaret hizmetleri endeksi ise Kasım’da %0,1 artarak art arda yedinci ayında da yükseldi.

Daha az gıda, enerji ve ticaret hizmeti içeren nihai talep fiyatları ise bir yıllık bazda %0,9 artış kaydetti. Son talep malları endeksi, Kasım’da art arda yedinci artışını kaydederek %0,4 arttı. Geniş tabanlı Kasım artışının yaklaşık yarısı, %1,2 artan nihai talep enerji fiyatlarına kadar izlenebilir.

Daha az gıda ve enerji endeksi içeren nihai talep malları %0,2 yükselirken, gıda içeren nihai talep %0,5 arttı. Kasım’da nihai talep malları için fiyat artışında önemli bir faktör ise %8,4 artan motorin endeksi oldu. Et, işlenmiş genç tavuk, konut elektriği ve doğalgazı ile tütün ürünleri fiyatlarında da yükseliş gözlendi.

Nihai talep hizmet endeksi, Ekim ayında %0,2 arttıktan sonra Kasım ayında değişiklik göstermedi.
ABD Nihai Talep Fiyat Endeksleri - Kasım 2020
Kaynak: BLS.gov

Kasım’da daha az ticaret, nakliye ve depolama içeren nihai talep hizmetleri %0,2 arttı. Buna karşılık nihai talep ticaret hizmetleri %0,3 azalırken, nihai talep taşımacılığı ve depolama hizmetleri endeksi %0,9 azalma kaydetti.

Kayım ayında ayakta tedavi fiyatları %0,4 artarken, giyim mücevher, ayakkabı ve aksesuar perakendeciliği yükseliş kaydetti. Yükselen diğer endeksler ise makine ve teçhizat parça ve malzeme toptancılığı, kamyonla yük taşımacılığı, kimyasallar ve müttefik ürünlerin toptan satışı oldu.

Yükselişlere karşılık makine ve araç toptan satış marjlarında %7,6 düşüş gerçekleşti. Yolcu taşımacılığı endeksleri, yakıt ve madeni yağ perakendeciliği; hırdavat, inşaat malzemeleri ve perakende satış malzemeleri; menkul kıymet komisyonculuğu, işlem ve yatırım danışmanlığı endekslerinde de azalma yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu