Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tatil Sezonu, Perakende Sektörünü Canlandıracak: 730 Milyar Dolarlık Satış Öngörülüyor

Her yıl Kasım-Aralık dönemine denk gelen ABD'nin "Tatil Sezonu'nda (Holiday Season)" ülkedeki perakende satış tutarının 727,9-730,7 milyar dolara çıkarak rekor yakalayacağı tahmin ediliyor.
ABD Tatil Sezonu, Perakende Sektörünü Canlandıracak: 730 Milyar Dolarlık Satış Öngörülüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği gibi ABD’de her yıl Kasım ve Aralık arası dönem, “Tatil Sezonu (Holiday Season)” olarak adlandırılıyor. Kasım ayıyla birlikte başlayıp Aralık ayı sonuna kadar devam eden bu dönemde ülke açısından önemli olan günler birbiri ardına geliyor.

Söz konusu bu dönem, Şükran Günü (Thanksgiving Day)”, “Efsane Cuma (Black Friday)”, “Küçük İşletmeler Cumartesisi (Small Business Saturday)”, “Siber Pazartesi (Cyber Monday)”, “Noel (Christmas)” ve “Yılbaşı Günü’nü (New Year’s Day) kapsıyor.

Öngörülere göre, ABD’nin Tatil Sezonu’nda ülkenin perakende sektörüne ilişkin satışlar önceki yıla kıyasla %3,8-4,2 artış ile 727,9-730,7 milyar dolar seviyesine ulaşabilir. Eğer bu durum gerçekleşirse bir rekora imza atılacak.

Perakende Satışlar Önceki Yıla Kıyasla ArtabilirAmerikalı perakendeciler, ülkede bulunan tüketicilerden bu yıl güçlü talep çıkarmasını bekliyorlar. Perakendecilerin böyle bir beklentiye girmesinde ülke ekonomisinin 2009 yılının Haziran ayından 2019’un Ekim ayına kadar art arda 125 ay genişleme göstermesi, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bu yıl içinde üç kez çeyrek baz puanlık faiz indirimi yapması, ülkedeki işsizlik seviyesinin %3,5’e gerileyerek son 50 yılın en düşük seviyesine inmesi ve personellerin yıllık ücret artışının %3 seviyesinde sürmesi rol oynadı.

Öte yandan ABD perakende sektörü, ülkede yaklaşık 42 milyon kişiye istihdam imkanı sunarak özel sektörün en büyük iş imkanı sağlayıcısı konumunda bulunuyor. Bunun yanı sıra perakende, geçtiğimiz yıl 20,5 trilyon dolarlık ABD ekonomisinin 2,6 trilyon dolarını oluşturdu. Sektörün 2018 yılının Tatil Sezonu’nda yakaladığı satış rakamı ise 701,2 milyar dolar seviyesindeydi.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği’nin (NRF) verileri, ABD’nin Çin’e uygulayacağı ek gümrük vergilerinin 15 Aralık itibarıyla uygulanmaya başlamasından önce ABD perakende sektörünün yurt dışından rekor miktarda ithalat gerçekleştirdiğini gösterdi.

Verilere göre, 2018’in Tatil Sezonu’nda ortalama harcaması 1007 dolar olan bir ABD’li tüketicinin bu yıl aynı dönemde harcamalarını %4 artırarak 1047 dolara yükselteceği öngörülüyor. Bununla birlikte ülkedeki tüketicilerin indirimli ve promosyonlu ürünlere yöneliminin artması bekleniyor.

2018’in Tatil Sezonu’nda Amerikan perakende sektöründe 554 bin geçici personel çalıştırılmıştı. Bu rakamın 2019’un aynı döneminde tüketicilerin yüksek talebini karşılamak amacıyla 530-590 bin seviyesine yükselebileceği tahmin ediliyor.

Geçici Personel Sayısı Bu Yıl ArtacakÜlkede perakende satışlarının zirveye ulaşacağı günler arasında Perşembe günü kutlanan Şükran Günü, pek çok ürün ve markanın büyük indirimler yaptığı Efsane Cuma ve hemen ardından gelen Siber Pazartesi bulunuyor. NRF’nin verileri, bugünleri kapsayan 330 milyon nüfusu bulunan ABD’nin 5 günde 165,3 milyon kişinin alışveriş için cüzdanını açacağını söylüyor.

Aynı veriler 39,6 milyon Şükran Günü’nde, 114,6 milyon Efsane Cuma’da, 66,6 milyon Küçük İşletmeler Cumartesi’sinde, 33,3 milyon ardından gelen Pazar gününde ve 68,7 milyon kişinin de Siber Pazartesi’de internet ve mağazalardan yoğun bir şekilde alışveriş yapacağını gösteriyor.

Diğer taraftan bu dönemde ABD’li tüketicilerin %56’lık kısmının alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirileceği öngörülüyor. Bunun yanında %53’lük kısmının ise mağazalara yöneleceği düşünülüyor. %51’inin indirimli satış mağazalarına, %34’ünün giyim mağazalarına ve %23’ünün ise elektronik mağazalardan alışveriş yapacağı belirtiliyor.

Ülkenin geçen yılki Tatil Sezonu’nda internetten yapılan alışveriş tutarı toplamda 146,5 milyar dolar olmuştu. Söz konusu bu rakamın bu yıl %11-14 artarak 162,2-167 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu (AFBF) verilerine göre, ülkede bu yıl 7,25 kilogram bir hindinin satış fiyatının 2018’in aynı dönemine kıyasla %4,2 gerileyerek 20,80 dolara ineceğini gösteriyor. Ayrıca ülkede Şükran Günü’nün vazgeçilmezi olan hindinin o günde 46 milyon tüketimi olacağı da tahminler arasında bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu