Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Ağustos’ta Sadece 235 Bin Arttı

Haftanın en önemli ekonomik verilerinden olan ve FED’in daralma görünümünü ölçmek için izlenen ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı.
ABD’de Tarım Dışı İstihdam Ağustos’ta Sadece 235 Bin Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı Ağustos ayına ilişkin işgücü verilerini açıkladı. Buna göre tarım dışı istihdam yılın sekizinci ayında 235 bin arttı.

Beklenti iş piyasasında toparlanma sürerken 750 bin artış yönündeydi.

Temmuz’da 943 bin artış olmuş, rakam beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Bu 1 milyon 53 bin artışa revize edildi. Ağustos’ta güçlü bir okuma, FED’in bu yıl teşvikleri kesmeye başlama taahhüdünü destekleyeceği için önemliydi.

İşsizlik oranı ise Ağustos’ta yüzde 5,2’lik beklentilerle uyumlu geldi.
ABD Tarım Dışı istihdam
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Rapora göre bu yıl şimdiye kadar, aylık iş büyümesi ortalama 586 bine ulaştı. Ağustos ayında, profesyonel ve ticari hizmetler, nakliye ve depolama, özel eğitim, imalat ve diğer hizmetlerde kayda değer iş kazanımları meydana geldi. Perakende ticarette istihdam ay boyunca geriledi.

Ağustos ayında yüzde 61,7 olan işgücüne katılım oranı değişmedi ve Haziran 2020’den bu yana yüzde 61,4 ila yüzde 61,7 gibi dar bir aralıkta kaldı. Katılım oranı, Şubat 2020’den 1,6 puan düşük kaldı.

İstihdam-nüfus oranı yüzde 58,5 iken, Ağustos ayında çok az değişiklik oldu. Bu önlem, Nisan 2020’deki en düşük seviye olan yüzde 51,3’ten yükselirken Şubat 2020’deki yüzde 61,1 rakamının altında kaldı. Ortalama haftalık çalışma saati de 34,8’lik tahminlerin altında 34,7’de değişmeden kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu