Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD Stoklarının Beklenmedik Şekilde Artmasıyla Yatay Seyrediyor

ABD ham petrol stokları geçen hafta piyasa beklentisine zıt yönde bir gelişme göstererek arttı. Düşüş eğiliminde olan fiyatlar bu gelişme sonrasında kayıplarını korudu.
Petrol Fiyatları ABD Stoklarının Beklenmedik Şekilde Artmasıyla Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, geçen hafta ülkedeki ham petrol stoklarının artış gösterdiğini açıkladı. Söz konusu verilerden önce düşüş eğilimli hareket eden fiyatlar, stokların beklenmedik şekilde artmasıyla kayıplarını korudu. Ham petrolün varili 54 dolara, Brent petrolün ise 58 dolara kadar geriledi.

Resmi rakamlar, ABD’de ticari ham petrol stoklarının geçen hafta %0,1’e tekabül eden 1,6 milyon varillik artış gösterdiğini açıkladı.

ABD StoklarıBu artışla birlikte ülkedeki ticari ham petrol stokları 440,5 milyon varile yükseldi. Bir önceki hafta 2,4 milyon varil artış gösteren stokların, bu hafta 2,77 milyon varil azalması tahmin ediliyordu. Ticari olmayan ham petrol stoklarında herhangi bir değişim olmadı ve 644,8 milyon varil olarak gerçekleşti.

Ülkedeki benzin stoklarına baktığımızda %0,6’ya denk gelen 1,4 milyon varillik bir düşüşle 233,8 milyon varille gerilediğini görmekteyiz. Piyasanın beklentisi 0,21 milyon varillik bir düşüş olmasıydı. 3-9 Ağustos tarihleri arasında ABD ham petrol günlük ortalama üretimi 12,3 milyon varil oldu. İthalat bir önceki haftaya kıyasla günlük 566 bin varil artarak 7,71 milyon varile, ihracat ise 818 bin varil artışla 2,68 milyon varile çıktı.

Petrol fiyatları ABD’de stokların uzman beklentisine zıt yönde artış göstermesiyle kayıplarını düşüş eğilimini sürdürdü.

15 Ağustos Petrol FiyatlarıEylül vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında 54,72 dolara kadar geriledi. Ekim vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 58,83 dolara indi. Fiyatlar bu ayın başından beri genel olarak %6 civarında düşüş gösterdi. Bunda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının yanında, rekor düzeye ulaşan ham petrol stoklarının etkisi oldu.

ABD’nin 30 yıllık Hazine bonosunun ilk kez %2’nin altına düşmesi ve 10 yıl vadelilerinin 2007 yılından bu yana ilk defa iki yıl vadeli faizinin altına gerilemesi fiyatlardaki düşüşü hızlandırdı. Singapur’da VM Markets Ltd. İdari Ortağı Stephen Innes, tahvil piyasasında resesyon endişesine değinerek, ham petrol stoklarındaki artışın bu olumsuz tabloyu desteklediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu