Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Stoklarındaki Artış Sonrası Petrol Fiyatları Düşüşte

Özel sektör verilerinin ABD’de ham petrol stoklarının arttığını işaret etmesi ile birlikte petrol fiyatları düştü.
ABD Stoklarındaki Artış Sonrası Petrol Fiyatları Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de özel sektör verilerinin ham petrol stoklarının arttığını işaret etmesi ve Suudi Arabistan’daki drone saldırısının ülkenin enerji altyapısının ne kadar kırılgan olduğunu göstermesinden sonra yükselen arz darlığı endişelerine ağır basmasıyla birlikte petrol fiyatları düştü. Vadeli petrol kontratları New York’ta Salı günü %1.2 yukarıda kapanmıştı. Ardından %1.1 kadar düştü.

Sektör tarafından fonlanan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) raporundan alınan bilgiye göre, ABD’nin ham petrol stokları önceki hafta 8.63 milyon varil artış göstermişti. Şimdi ise Çarşamba günü açıklanacak resmi veriler bekleniyor. Bu verilerden önce Bloomberg anketine göre stoklarda 1.2 milyon varil düşüş tahmin ediliyordu.

Yemenli militanlar tarafından Suudi Arabistan’ın petrol pompa istasyonlarına düzenlenen drone saldırıları, dünyanın en büyük petrol ihracatçısını ülkeler arası ana petrol linkini geçici bir süreliğine kapatmak mecburiyetinde bıraktı.

Suudi Arabistan'ın Petrol Pompa İstasyonlarına Düzenlenen Drone SaldırılarıDiğer bir yandan bu ay petrol, kazanç ve kayıp bölgeleri arasında dalgalandı. Bu dalgalanmada yatırımcıların, talebi düşürme tehdidi getiren ABD ve Çin arasındaki yükselen ticaret geriliminden ziyade Basra Körfezi’nde artan tansiyona dikkatlerini çevirmesi etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) önemli üyeleri bu hafta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bir araya gelecek. Gerçekleştirilecek bu görüşme, üretim kısıntılarının Haziran ayından sonra da devam edip etmeyeceğinin kararını verecekleri kritik toplantı öncesi petrol piyasasının durumunu değerlendirmek üzere yapılacak.

Singapur merkezli Vanda Insight’ın kurucusu Vandana Hari, konuyla ilgili görüşlerini bildirdi. Hari, ABD ham petrol stoklarındaki artış haberinin Orta Doğu’da yükselen tansiyondan kaynaklanan korku primini engellediğini açıkladı. Ardından, “ABD ile Çin arasında ticaret görüşmelerindeki olumsuz seyir, ayıların OPEC üretim kısıntılarına, üretim aksaklıklarına ve arz risklerine odaklanan boğaların önüne geçmesine neden oluyor.” dedi.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 45 sent veya %0.7 gerileyerek Singapur saatiyle 12:46’da varil başına 61.33 dolara düştü. Salı günü kontrat 74 sent yukarıda kapanmadan önce 66 sente kadar düştü.

Haziran Vadeli Batı Teksas Petrolü Diğer yandan Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü %1.4 yükseldi ve ardından 28 sent veya %0.4 düştü. Böylelikle varil başına 70.96 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a oranla 9.44 dolardan primli işleme alındı.

Bunlara ek olarak önceki gün, petrol fiyatlarının ticaret savaşı ve arz endişelerinin arasında kaldığı haberi bildirilmişti. Bugün düşüşle gündeme gelen petrol, ABD ve Çin arasındaki tansiyonu artan ticaret savaşından ve potansiyel risklerden oldukça etkileniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu