Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşletmeler Toparlanmayı Değerlendirirken, Sosyal Mesafenin 2022’ye Kadar Uzayabileceği Gündemde

FED bölgesel başkanlarından Thomas Barkin, işletmelerin ekonominin yakın zamanda açılacağı beklentisiyle salgın sonrası dünyaya uyumu değerlendirdiğini belirtti.
ABD’de İşletmeler Toparlanmayı Değerlendirirken, Sosyal Mesafenin 2022’ye Kadar Uzayabileceği Gündemde
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri koronavirüs vaka sayısında 609 bin 516 ile ilk sırada yer alıyor. Can kaybında da 25 bin 239’a ulaşarak, salgının en ağır şekilde etkilendiği İtalya’yı bile geride bıraktı. Ülkede salgının merkezi New York kenti olurken sadece buradaki toplam can kaybı 11 bin olarak rapor edildi.

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü 60 bin kadar ventilatörü hastaların hizmetine sunmak için yeni bir kredi programını duyurdu. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladığı fonu durduklarını açıkladı.

Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada DSÖ’yü Çin yanlısı olmakla suçlamış ve alınacak tedbirleri zamanında söylemedikleri konusunda eleştirmişti. Harvard Halk Sağlığı Okulu araştırmacılarına göre Amerika’da sosyal mesafe tedbirleri 2022 yılına kadar devam edebilir.

Ancak işletmeler salgın sonrasında dünyaya nasıl uyum sağlayabileceğine dair planlarını yapıyor. Firmaların ekonominin yakın zamanda açılacağı konusundaki beklentilerinde Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un Başkan Trump’ın ekonominin yeniden açılmasına yönelik önemli açıklamalar yapacağını söylemesi etkili oldu.

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, işletmelerin koronavirüs pandemisi sonrasında dünyaya uyum sağlamanın yollarını aradıklarını söyledi.
ABD Vaka Sayısı
Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü

İşletmelerin salgınla daha iyi baş edebilmenin yollarını aramanın yanında, tedarik zincirini nasıl sürdüreceklerini değerlendirdiklerini söyledi. Barkin, işletmelerin sosyal mesafe kuralını gözeterek bu planları yaptıklarını belirtirken, akademisyenlerden bu kuralın uzunca bir süre daha devam edebileceği yönünde bir öngörü geldi.

Harvard Halk Sağlığı Okulu akademisyenlerinin yaptığı araştırmaya göre Covid-19’un aşısı ve tedavisi bulunmadığı sürece sosyal mesafe kuralı 2022 yılına sarkabilir. Uzmanlar temasın en aza indirilmesi halinde sağlık sistemi üzerindeki baskının da azalacağının altını çiziyor.

Hatırlanacağı üzere Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandemide dünyanın henüz zirveyi görmediğine dair endişe verici bir açıklamada bulunmuştu. Tüm dünyanın yaşadığı bu durumun daha önce gerçekleşmeyen bir koronavirüs pandemisi olduğu bu nedenle sürekli yeni çalışmalar yapıldığı ifade edildi.

Covid-19’un 2009 grip salgınından 10 kat daha ölümcül olduğu belirtilen DSÖ açıklamasında şu ifadelere yer verilmişti;

DSÖ Açıklama

Bu arada Hong Kong Üniversitesi araştırmacıları fare, maymun, hamster ve yabani gelincik gibi hayvanlar üzerinde deneyleri değerlendiriliyor.

Science bilim dergisinde yayımlanan bir yazıda; “On beş yıl önce, bilim adamları hamsterların şiddetli akut solunum sendromuna (SARS) neden olan koronavirüs ile kolayca enfekte olabileceğini buldular. Semptomları hafifti, bu nedenle hayvanlar hastalık için bir model olarak fazla tercih etmediler. Ancak ilgili bir virüs olan SARS-CoV-2’nin neden olduğu COVID-19 ile modelin beklentileri daha parlak görünüyor.” açıklamasına yer verildi.

Bu bulgu doğrultusunda DSÖ olmak üzere birçok ülke söz konusu hayvanların koronavirüsün tedavisine yönelik ilaçlara nasıl tepki verecekleri konusunda deney yapılmasını desteklediğini duyurdu.

St. Louis FED Başkanı James Bullard: Koronavirüs nedeniyle iş dünyasının durması ABD’ye günlük 25 milyar dolara mal oldu.

St. Louis FED Başkanı James BullardÜretimde sürekliliğin kaybolmasıyla ülke ekonomisinin darbe aldığını belirten Bullard, ekonominin yeniden açılmasının risk yönetimine bağlı olduğunu aktardı. Hastalığın tam olarak ortadan kalktığına emin olmadan güvenli çalışma ortamının zor sağlanacağını belirten Bullard, eşi görülmemiş bir ekonomik yavaşlama içerisinde olduklarını vurguladı.

Sağlık sisteminin çok sayıda test yapması halinde ekonominin yılın ikinci yarısında “V” şeklinde toparlanması için bir engel görmediğini aktardı. Merkez Bankası’nın 2.3 trilyon dolar daha kredi desteği sağladığını hatırlatan Bullard, FED Başkanı Jerome Powell olmak üzere tüm yetkililerin sağlık krizini kontrol altına alma ve çarkların yeniden dönmesi adına ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiğini anlattı.

Bu arada Başkan Trump solunum güçlüğü yaşayan hastaların kullandığı ventilatör sıkıntısının giderilmesi için bir paket açıkladı. Söz konusu destek paketi kapsamında hastanelere dağıtılmak üzere 60 bin ventilatör üretilecek.

Mayıs sonuna kadar 32 bin, 2020 sonuna kadar ise 150 binden fazla ventilatörün üretilerek hastaların hizmetine sunulacağını söyledi.

Beyaz Saray danışmanlarından Jared Kushner, “Başkan Trump, ventilatöre ihtiyaç duyan her Amerikalıya bir ventilatör verildiğinden emin olmak için valilerle çalıştı ve bu tarihi kamu-özel programı durumun devam etmesini sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu