Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’de İş Yapan ABD’li Şirketlerin Sayısı Yılda Ortalama %10 Artıyor

Amerikan Ticaret Odası Türkiye ve Orta Doğu'dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy, 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine inancının tam olduğunu ve Türkiye’deki şirketlerinin her yıl arttığını söyledi.
Türkiye’de İş Yapan ABD’li Şirketlerin Sayısı Yılda Ortalama %10 Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıl devlet başkanları arasında yapılan görüşme neticesinde, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi belirlenmişti. Daha sonrasında iki ülke arasında birtakım gerilimler yaşansa da her defasında bu hedeften vazgeçilmeyeceği konusu yinelendi.

Amerikan Ticaret Odası Türkiye ve Orta Doğu’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy de bu hedefe ulaşılacağına dair inancının tam olduğunu söyledi. ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçleneceği konusunda iyimser olduğunu ifade eden Choksy, bunu iyi ve güçlü bir ticari ilişkiye taşıyacaklarını kaydetti.

Bazı konularda farklılık olsa da hedefe ulaşmada engel teşkil etmeyeceğini söyleyerek; Çin ile ticaret meselesi, Fransa ile dijital vergilendirme gibi konularda görüş ayrılıkları olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de iş yapan ABD’li şirketlerin sayısı her yıl ortalama %10 kadar artıyor.

Amerikan Ticaret Odası Türkiye ve Orta Doğu'dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush ChoksyAmerikalı firmaların ticaret konusunda oldukça hassas olduklarını söyleyen Choksy, Türkiye’de iş yapan şirketlerin güven konusunda olumlu görüşlere sahip olduğunu belirtti. Hükümetlerin sorunları çözme açısından başarılı hareket ettiğini, bu durumun iş dünyasını da desteklediğini söyledi.

ABD’li şirketlerin Türkiye’yi Afrika, Orta Doğu, Orta Avrupa ve Kafkasya’ya üretim ve ihracat noktası olarak gördüğünü, bu nedenle kendileri için çok önemli bir pozisyonda olduğunu ifade etti. Savunmanın her iki ülkenin odaklandığı bir sektör olduğunu söyleyen Choksy, bunun yanında turizm, ticaret, dijital ekonomi, yatırım ve inşaat gibi sektörlerin de önemli olduğunu anlattı.

Saydığı bu sektörlerin her iki tarafın ekonomisine de katkı sağladığını belirten Choksy, Türkiye’de faaliyet gösteren ABD’li şirketlerin sayısının yılda yaklaşık %10 arttığı bilgisini paylaştı. Bunların çoğunun işlerini genişletmek için Türkiye’ye geldiğini, bu olumlu gelişmeler doğrultusunda 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma açısından iyimser olduğunu kaydetti. Bu iyimserliği ise şirketlerinin gördüğü gerçekliğe dayandığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu