Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Şirketleri Ticaret Savaşına Rağmen Çin’in Devasa İthalat Fuarına Fazla İlgi Gösteriyor

Amerikan şirketleri, Çin'in ithalat temalı ulusal seviye fuarına fazlasıyla ilgi gösteriyor. İşte detaylar;
ABD Şirketleri Ticaret Savaşına Rağmen Çin’in Devasa İthalat Fuarına Fazla İlgi Gösteriyor
Yorum

Amerikan şirketlerinin, iki ülke arasında devam eden ticaret gerginliklerine rağmen Çin’deki iş fırsatlarına karşı hala istekli oldukları söylendi. Çin’de düzenlenen ticaret fuarı China International Import Expo’nun organizasyon komitesi yöneticilerinden Ren Hongbin, Kasım ayında yapılacak fuara geçen yıla kıyasla daha fazla ABD şirketinin katılmayı planladığını belirtti.

Bu noktada Çin’in ihracatçı yerine, dünya mallarının alıcısı olarak konumunu desteklemek amacıyla ilk fuarını geçen yıl Şanghay’da gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Çin İthalat Fuarı Geçen Yıl Başladı Hikaye aynı zamanda, ABD Başkanı Donald Trump’ın devam eden ticaret anlaşmazlığındaki ana şikayetlerinden birine de değiniyordu. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’na göre ABD’nin Çin mallarıyla ticaret açığı 2017’deki 375.4 milyar dolardan 2018’de 419.5 milyar dolara yükselmişti. Zaten ülkelerin devam eden müzakereleri kısmen Çin’in özellikle tarımda Amerikan ürün alımlarını artırma çabalarına odaklanmıştı.

ABD-Çin Ticaret Konseyi’nin Çin Operasyonları Başkan Yardımcısı Jake Parker da geçen yıl fuara katılan ABD şirketlerinden çok olumlu dönüşler aldıklarını söyledi.

Çin İthalat Fuarı Geçen Yıl Katılan ABD Şirket Olumlu Geri Dönüş “Geçen yılın etkinliğinde önemli miktarda satın alımlar yapıldı ve tamamlandı. Bu ticari fırsatlar, ABD-Çin Ticaret Konseyi üyelerinin 2019’a katılım için ilgilerinin artmasına neden oldu” dedi.

Nitekim geçtiğimiz yıl düzenlenen fuar, 172 ülkeden 3.600’den fazla işletmeye ev sahipliği yapmış ve toplam 57.83 milyar dolarlık satın alma sözleşmesi imzalamıştı. Fuar yetkililerinden Ren Hongbin de 170’den fazla Amerikan şirketinin katıldığını ve bunun ülkeyi fuardaki en iyi üç ülkeden biri yaptığını söyledi.

Anlaşmalarının çoğunluğunun tamamlandığını dile getiren Ren, hala devam etmekte olanların da bulunduğunu çünkü onların bir yıllığına imzalandığını aktardı.

Çin İthalat Fuarı Anlaşma Çoğu Tamamlandı Devlete ait işletmeler ve bölgesel yönetimlerin geçen yılki fuarda profesyonel alıcıların büyük bölümünü oluşturduğu, bu yıl da önemli bir rol oynayacakları bildirildi.

Economist Intelligence Unit analisti Nick Marro, konuyla ilgili olarak bu etkinliğe katılan ABD şirketlerinin Çin pazarına bağlılığın önemli bir göstergesi olacağını savundu. Aynı zamanda bunun ticaret savaşına rağmen ABD şirketleri arasında normallik durumunun devam etmesine güçlü bir ilgi duyulduğunu gösterdiğini anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu