Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Milletvekilleri Sınır Duvarında Anlaşmaya Vardı, Gelişme Trump’ın İmzasına Bağlı!

Gündemi meşgul eden veri açıklanmasına engel olan kısmi kapalılık sürecinin baş mimarı sınır duvarı gündeminde taraflar prensipte anlaşırken, gelişmenin kaderi Trump'a bağlı.
ABD’li Milletvekilleri Sınır Duvarında Anlaşmaya Vardı, Gelişme Trump’ın İmzasına Bağlı!
Yorum

Üst düzey milletvekilleri Pazartesi gecesi, sınır güvenliği konusunda aylarca süren bir mücadeleyi sona erdirmek ve bu hafta sonu kısmi hükümetin kapatılmasını önlemek için kapsamlı bir anlaşma konusunda ilke olarak anlaşmaya vardıklarını söylediler.

Meclis ve Senato Ödenekleri Komitelerindeki ilk dört milletvekili Pazartesi günü yapılan üç kapalı toplantıdan sonra ortaya çıktı ve fonları Cumartesi günü saat 12: 01’de sona erecek olan yedi harcama faturası için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya karar verdiklerini açıkladı. Anlaşma her iki tarafın kongre yardımlarına göre, Meksika sınırındaki 55 kilometrelik modern fiziksel engeller için 1.38 milyar $’ı kapsıyor.

Ortak paydada buluşulan mutabakat her iki tarafa da aradıkları bir şeyi içeriyor. Demokratlar, Başkan Trump’ın isteğinin çok altındaki sınır boyunca fiziksel engeller için fon tutmaya devam etti. Ancak Cumhuriyetçiler, Demokrat’ın haftasonu boyunca görüşmeleri rayından çıkaran bir sorun olan tutuklama yataklarına belirli sınırlamalar koyma çabalarını engelledi.

Prensipte Mutabakata Varıldı

İki Taraf Prensipte AnlaştıAnlaşmanın, sendika Ödenekleri Komitesi Richard Shelby’nin Pazartesi gecesi yaptığı açıklamada, sınırı denetleyen İç Güvenlik Departmanını ve Eylül ayında bir dizi diğer federal kurumu finanse etmesi gündemde. Shelby, “İç Güvenlik ile diğer altı fatura arasında aramızda prensipte anlaşmaya vardık. Kadromuz bütün detayları bir araya getirmek için ateşli bir şekilde çalışacak” dedi.

Geçtiğimiz ay beş ay süren sınır güvenliği konusundaki mücadeleyi sonlandıracak bir anlaşmayı kesmek için geçen hafta sona eren beş haftalık hükümetin kapanmasından bu yana iki milletvekilinden oluşan bir grup milletvekili çalışıyor. Cumhurbaşkanı Trump, sınır duvarı inşa etmek için merkezi bir kampanya vaadi verdi ve Kongre’nin fonu onaylayıp onaylamadığına bakılmaksızın bunu gerçekleştirme sözü verdi.

Teksas’ın El Paso kentindeki bir kampanya mitinginde, sınırdan sadece 300 metre uzakta olan bir arenada konuşan Trump, milletvekillerinin finanse edilmesi için ulaştığı anlaşmadan çok az bahsetti. (“Bu komitede ilerleme kaydedildiğini söylüyorlar. Bekle bir dakika dedim, Teksaslı halkıma iyi bakmalıyım. Ne aşamaya geldiklerini bilmiyorum, ilerleme kaydediliyor dediler. İlerleme olabilir de, olmayabilir de.”)

Anlaşma Kısmi Kapalılık Sürecini Alt Edebilir

Kısmi Kapalılık Gündemi Ortadan KalkabilirGeçen yıl yapılan ara seçimlerdeki Meclis çoğunluğunu geri alaran Demokratlar, son zamanlarda bazı fiziksel engelleri destekleyebileceklerinin sinyallerini vermesine rağmen, bir duvar inşa etmeyi reddetmişti. Anlaşmaya göre, bollard çitleri ve kaldıraç duvarlarının finanse edilmesi bekleniyordu, ancak beton duvarları değil. Yardımcılar, Rio Grande Valley’de bariyerlerin inşa edilmesinin beklendiği ve son derece hassas alanlarda dikilmeyeceğini belirtti.

Konut Ödenekleri Komitesi Başkanı Nita Lowey, anlaşmanın Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Desteğine sahip iki taraflı bir sonucu yansıttığını söyledi. Pelosi, “Sözleşmenim destekleyeceğine güvenim var.” derken, Bayan Lowey “Bir ortak noktaya varmak için iki taraflı bir şekilde birlikte çalışabildiğimiz için çok mutlu oldum.” dedi ve Bayan Pelosi, gruptan çıkmak için iki taraflı bir anlaşmayı geri alacağını söyledi.

Milletvekilleri, anlaşmanın Cuma günü gece yarısı son teslim tarihinden önce her iki Kongre odasından geçebilecek ve hükümetin kısmi kapanmasından kaçınacak yasalar yazımasında etkili olabileceğini ummakta. 

Milletvekilleri Çalışmasını Tamamladıktan Sonra Gelişmenin Kaderi Donald Trump’a Bağlı

Donald Trump İmzası Gelişmeyi SonuçlandıracakEn büyük sorun, Başkan Donald Trump’ın kongre anlaşmasını imzalayıp imzalamayacağından kaynaklanıyor. Trump, sınır duvarı inşa etmek için 5.7 milyar dolar talep etmişti ve anlaşmanın finansmanı bundan çok daha düşüktü. Shelby, milletvekillerinin Beyaz Saray temsilcileri ile düzenli temas halinde olduklarını ve Bay Trump’ın Kongre’nin bir anlaşma yapmasını istediğini açıkça belirttiğini söylemişti.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar daha önce, icra makamları tarafından gözaltına alınan göçmenler için kullanılan yatak sayısından çok daha fazlasını savundu. Anlaşmanın, Göçmenlerin ve Gümrük İcra Yetkililerinin, Demokratlar’ın kongre yardımlarına göre ABD’de tutulan göçmenler için kullanabilecekleri yatak sayısını sınırlaması beklenmiyordu.

Tasarı, ödenen son harcama faturasından yaklaşık 5.000 daha fazla yatak için finansman sağlayacak, ancak Demokratların gelecek yedi ay boyunca yatak sayısını düşürmek için ICE’ye ihtiyaç duyacağını söylediği ortalama bir günlük nüfus belirtiliyor. Bununla birlikte ajansa, olduğundan daha fazla yatak kullanması için para transfer edebilir.

Gündem İki Partinin İletişimini Pekiştirdi

Geçtiğimiz haftasonundaki sınır duvarı görüşmelerine dair gündeme hakim olan çıkmaz, hükümetin kısmi kapanma hayaletini yarattı ve bu durum iki tarafın bozulan iletişimini tekrar kurmasına yol açtı. Shelby, “Bizi bu gece bir araya getiren şey, ortak bir karar alınmasını istememizdir diye düşünüyorum.” dedi. Görünüşe göre başka bir kapanış olacağa benziyordu ve bu durum, muhtemelen bu gece bir araya gelmemize ve katkıda bulunmamıza yardımcı oldu.”

Sınır konusundaki kamuoyu anlaşmazlığı aylarca süren fonlama düzeyine, Bay Trump’ın ABD-Meksika sınırı boyunca bir duvar çağrısı yapılması nedeniyle teşvik edilen sınırlamaların tasarımına ve fon seviyelerine odaklandı. Ancak haftasonu boyunca Cumhuriyetçiler, Demokratların uzun süredir ICE yetkilileri tarafından tutuklananlar için sağlanacak yatak sayısını belirlemeye itiraz ettiler.

Demokratlar, Trump yönetimini, örneğin vizelerini denetleyenlerin üstünde sabıka kaydı olan göçmenlerin gözaltına alınmasına öncelik vermesini istedi. Lowey Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Devletin ICE ile nasıl başa çıkacağı çok önemli bir konudur ve bu yüzden yatakların bu müzakere için bu kadar kritik olmasının nedeni budur.” sözleri ile durumun ehemmiyetini ifade etmişti.

Ulusal Acil Durum Finansalları Sıkıntıya Sokabilir

Ulusal Acil Durum Soruna Yol AçabilirDemokratlar, sınır boyunca daha fazla fiziksel engel inşa etmek için GOP taleplerini karşılamak karşılığında Cumhuriyetçilerden imtiyaz olarak ICE’deki bazı kısıtlamaları korumayı umuyorlardı. Cumhuriyetçiler, ICE yataklarının sınırlarını baltalayarak hükümetin suçluları tutma kapasitesini sınırlamak istemediklerini söyledi. Demokrat yardımcılar, ICE yetkililerinin uygun şekilde soruşturma başlatması halinde en tehlikeli olduğu düşünülen tüm bireyleri gözaltına alabileceklerini söyledi.

Trump, sert tutumunu korumaya devam ediyor ve bir anlaşmaya varılmasındaki son gecikmeler, ulusal bir acil durum ilan edeceği ve Meksika sınırındaki duvarın millerine doğru gitmek için başka yerlerden para yönlendirme arayışı içinde olma ihtimalini artırdı. Böyle bir hamle, hızlı yasal zorluklarla karşılaşacak. GOP milletvekilleri duvarı inşa etmek için askeri inşaat veya felaket yardımı fonlarının sifonlanması konusundaki endişelerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu