Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Bir Resesyona Değil, Düzeltme Sonrası Yükselişe İşaret Ediyor!

ABD'de beklenen bir durgunluğa karşın yatırımcıların yükselişe hazırlandıkları söyleniyor.
ABD Bir Resesyona Değil, Düzeltme Sonrası Yükselişe İşaret Ediyor!
Yorum

Nadiren rastlanan bir durum olan ve bir durgunluğun sinyali olarak yorumlanan getiri eğrisi inversiyonları, ABD için kriz söylemlerini beraberinde getirdi. Bazı uzmanların bunu kriz olarak yorumlamasına karşın, bazıları bir resesyon olmadığını yalnızca büyüme hızısının düştüğünü söyledi.

Omaha kahini Warren Buffett, ABD tahvillerindeki resesyon göstergesinin büyüme hızındaki düşüşten kaynaklandığını belirtti. FED Eski Başkanı Janet Yellen ise resesyona değil, FED’in faiz indirimi yapması gerektiğine işaret edebileceğini söyledi.

1960’ların sonlarından bu yana, uzun bir getiri eğrisi inversiyonunun yaklaşık dokuz bölümü olmuştur ve her biri daha sonra bir yavaşlamayı beraberinde getirmiştir.

Bu yüzden 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi, Mart ayının sonundaki üç aylık Hazine bonosunun altına düştüğünde bir sonraki durgunluğun devam edip etmediği konusunda çok fazla tartışmaya yol açtı.

Görünüm Tahmin Edildiği Kadar Kasvetli Olmayabilir

Görünüm Tahmin Edildiği Kadar Kasvetli OlmayabilirNew York Merkez Bankası’na göre; önümüzdeki 12 ay içinde Hazine marjlarına dayanarak ABD’nin durgunluk olasılığı yüzde 25 oranında.

Credit Suisse’nin küresel yatırım şefi olan Michael Strobaek’e göre; küresel ekonomiye ve buna bağlı olarak finansal piyasalara ilişkin görünüm getirisi eğrisinin önerdiği kadar kasvetli olmayabilir.

Strobaek, ABD’de resesyon olasılığını önümüzdeki 12 ay içinde yüzde 10’dan az, iki yılda ise yüzde 20’dan az ve üç yılda yüzde 30’dan az olarak tahmin ettiklerini söylüyor.

New York FED gibi yaygın olarak kullanılan modellerin aksine, modellerinin piyasa verilerini içermediğinden bahseden Strobaek, tüketim ve gelir dengesi, konaklama gibi yapısal makro verilere odaklandıklarını açıkladı.

Verimlilik eğrisi, durgunluğun zamanlamasını kesin olarak belirlemese de bakmak için açıkça önemli bir göstergedir. Örneğin; Temmuz 2000 ile Ocak 2001 arasındaki verim eğrisinin tersine dönmesinin ardından, Mart ve Kasım 2001 arasında ABD durgunluğu geldi.

Verim eğrisi, 2008 sonbaharında küresel mali krizin öncesinde Temmuz 2006 – Mayıs 2007 tarihleri arasında da yeniden tersine dönmüştü.

Her durgunluğun koşulları farklı olduğu için büyük resme bakmak akıllıca olacaktır. Birincisi, son 10 yılda belirli koşullar değişti.

2008 mali krizinin ardından büyük merkez bankaları tahvil piyasalarını harekete geçiren ve verim eğrisinin tesrine çevrilmesinin şimdiki ekonomik çevrimlerden daha muhtemel olduğu seviyelere ulaşan önemli miktarsal gevşetme önlemleri getirdiler.

Bu durum, bir durgunluk göstergesi olarak verim eğrisi inversiyonlarının rolünü azalttı. Ancak diğer yapısal makroekonomik faktörler potansiyel olarak resesyona işaret edebilir.

Bu nedenle işgücü piyasalarına, kurumsal ve tüketici borçlarına, büyük merkez bankalarının maliye politikasına ve Çin ekonomisinin durumuna bakmak önemlidir. Bu sinyallerin hiçbiri şu anda yaklaşmakta olan bir düşüşe işaret etmiyor.

Küresel Ekonomide Değişen Resim

Küresel Ekonomide Değişen ResimStrobaek, küresel büyümenin yılın ikinci yarısında yeniden canlanması ve yatırımcılara geç dönem fırsatları sunması gerektiğini düşünüyor.

Strobaek’e göre; yatırımcılar için iyi haber, ilk çeyrekte finansal piyasalarda görülen net yükseliş eğiliminin önümüzdeki aylarda devam etmesi gerektiği. Bu görüş, son aylarda büyük resmi değiştiren temel koşullardaki değişikliklere dayanıyor.

En göze çarpan değişiklik, ABD para politikasında oldu. ABD işgücü piyasaları güçlü kalırken, FED bu yıl daha fazla faiz artırmayacağının sinyallerini verdi. Avrupa Merkez Bankası ise faiz artırımlarını askıya aldığını açıkladı.

FED’in yeni sabır politikası, küresel endüstriyel üretimi, Brexit’i, ABD-Çin ticaret savaşını ve şahin bir FED’i 2018’de finansal piyasalar için tarihsel olarak çalkantılı bir dördüncü çeyrek döneminden sonra geldi.

Aynı zamanda, Çin ekonomisinde düzelmeler gözleniyor. Çin’deki en son Satın Alma Yöneticileri Endeksi, dört ay içinde ilk kez genişleyen bölgeye girmek için yeni siparişler ve satın alma hacimlerinin artmasıyla 50’nin üzerine yükseldi.

Bu gelişmeler, Çin hükümetinin mali ve parasal teşvikinin ekonomiyi güçlendirmeye yardımcı olduğunu gösterdi. ABD-Çin ticaret anlaşmazlığındaki herhangi bir çözüm ise ek destek sağlayacaktır.

Çin’in ekonomisi güç toplarken, ihracata yönelik Euro Bölgesi de dahil olmak üzere diğer ekonomilerin de iyileşmesi gerekiyor.

Aynı Faktörler Piyasalar ve Riskli Varlıklar için de İyileşmeli

Aynı Faktörler Piyasalar ve Riskli Varlıklar için de İyileşmeliHisse senetleri, gayrimenkul ve emtiaların tümü, ülke ekonomilerini iyileştirecek bileşik faktörlerden faydalanmaya hazır. İlk çeyrek rallisini kaçıran yatırımcılar ve yükselen piyasalara katılmak isteyenler için gelecekte fırsatlar olabileceği düşünülüyor.

Önümüzdeki aylarda hisse senetlerinde yapılacak küçük düzeltmeler, pazara yeniden girme fırsatı olarak görülebilir.

Yatırımcılar, ABD hisse senedi piyasaları her zaman en yüksek seviyelere çıktığında, 2018 sonbaharında olduğu gibi düzeltmeye gidiyor.

Strobaek, ekonomik çevrimlerin sonsuza kadar sürmediğini; fakat şimdilik muhtemel baştan aşağıya odaklanmanın ödüllendirici olduğunu kanıtlaması gerektiğini söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu