Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Mayıs’ta Tahminleri İkiye Katladı

ABD'nin karantina sürecinde tarihi düşüşler kaydeden perakende satışlar verisi, Mayıs ayında düşüşü kadar hızlı çıkış gösterdi.
ABD Perakende Satışları Mayıs’ta Tahminleri İkiye Katladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD perakende satışları, koronavirüs sürecinde rekor düşüş kaydederek ekonomiyle ilgili kötümser tahminleri beraberinde getirmişti. Mart ayında %8,7 oranında azalan veri, Nisan’da %16,4 oranında gerileyerek, endişeleri artırmıştı. Ancak Mayıs verisi %17,7 oranıyla rekor bir yükseliş hızı sergiledi.

Dow Jones tarafından düzenlenen ankete katılan analistler, perakende satışların %8 artmasını beklerken, %17,7 oranında artış gerçekleşti.
ABD Perakende Satışları - Mayıs 2020
Kaynak: Census.gov

Tüketicilerin koronavirüs kaynaklı kısıtlamalardan kurtulmasıyla birlikte Mayıs verisinin yükseldiği açıklandı. Gerçekleşen büyüme hızı, Ekim 2001 rekorunun hızlı bir şekilde kırılmasını sağladı. Bir önceki aya göre %16,8 oranında daha yüksek gelen veri, tahminlerin iki katından daha yüksek bir seviyeye ulaştı.

Perakende satışlar 485,5 milyar dolar düzeyinde açıklanırken, bir önceki yılın Mayıs ayı verisinin %6,1 düzeyinde altında yer alıyor. Nisan verisi ise %16,4 oranında azalmadan %14,7’ye revize edilerek 412,6 milyar düzeyine çekildi. Mart 2020 – Mayıs 2020 dönemindeki toplam satışlar da bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,5 oranında azaldı.

Perakende ticaret satışları, Nisan 2020’ye göre %16,8 artarken, geçen yılın aynı ayına göre %1,4 azaldı. Mağaza dışı perakendeciler ise Mayıs 2019’dan bu yana %30,8 artarken, inşaat malzemeleri ile bahçe ekipman ve malzeme satıcıları geçen yıla göre %16,4 oranında artış kaydetti.

Yıllık bazda en büyük azalma %63,4 ile giyim ve giyim aksesurları mağazalarında gerçekleşirken, tüm kalemler Nisan ayına göre artış kaydetti.
ABD Perakende Satışları - Kalemler Bazında Değişim
Kaynak: Census.gov

2019 yılının Mayıs ayına göre; gıda servisi ve içki yerleri satışları %39,4 azalarak ikinci en büyük azalmaya işaret etti. Yıllık bazda üçüncü en büyük azalma %30,8 ile akaryakıt istasyonlarında görüldü. Toplam perakende ticaret ve gıda servisleri ise geçen yılın aynı dönemine göre %6,1 azaldı.

Mağaza dışı perakendeciler ile inşaat malzemeleri, bahçe ekipmanları ve malzeme satıcıları dışında artış gösteren kalemler; %14,5 ile yiyecek ve içecek mağazaları ve %4,9 ile sporcu ürünleri, hobi, müzik enstrümanları ve kitapçılar oldu.

Motorlu araçlar ve parça satıcılarının satış geliri, Nisan ayındaki 68,5 milyar dolar seviyesinden Mayıs ayında 98,6 milyar dolar düzeyine ulaştı.
ABD Perakende Satışları - Kalem Satışları
Kaynak: Census.gov

Mobilya ve ev mobilyası mağazalarının satış geliri, 7,7 milyar dolara ulaşırken, elektronik ve beyaz eşya mağazalarının satışı 5,7 milyar dolar seviyesine çıktı. İnşaat malzemeleri, bahçe ekipmanları ve malzeme satıcılarının satışı 36,3 milyar dolar düzeyindeyken, yiyecek ve içecek mağazalarının satışı 72,6milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Sağlık ve kişisel bakım mağazalarının satışı, Nisan ayındaki 26,9 milyar dolar seviyesinden 27 milyar dolar düzeyine gerileyerek çok az değişti. Akaryakıt istasyonlarının satışı ise 26,1 milyar dolardan, 29,4 milyar dolara yükseldi.

Giyim ve giyim aksesuarı mağazalarının satışı 2,8 milyar dolardan, 8,1 milyar dolara hızlı bir yükseliş kaydetti. Sporcu ürünleri, hobi, müzik enstrümanları ve kitapçı satışları 3,7 milyar dolardan 7 milyar dolar düzeyine ulaştı. Mağaza dışı perakendecilerin satışı ise 79,2 milyar dolardan 86,4 milyar dolara yükseldi. Gıda hizmetleri ve içkili yerlerin satışı da ekonominin açılışıyla 30 milyar dolardan 38,6 milyar dolara çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu