Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen ABD Verisi Beklenti Üstü Geldi! Mayıs’ta Enflasyon %5 Oldu

Son haftalar enflasyon endişeleriyle yönlendirilirken beklenen ABD TÜFE’si açıklandı. Tüm göstergeler beklentilerden fazla geldi.
Beklenen ABD Verisi Beklenti Üstü Geldi! Mayıs’ta Enflasyon %5 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Nisan ayında beklentilerin çok üzerinde gelen enflasyon, FED’in zamanından önce sıkılaşmaya gidebileceği yönünde tahminleri artırırken Mayıs TÜFE’si merakla bekleniyordu.

İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından yayımlanan verilere göre 2021’in beşinci ayında yıllık enflasyon yüzde 5’le beklentilerin üzerinde arttı.

Yıllık enflasyon için beklenti yüzde 4,7 ile Eylül 2008 sonrası yeni yükseğe işaret ediyordu.

ABD’de Yıllık Enflasyon Ağustos 2008’den Sonra En Yükseğe Çıktı

ABD Mayıs TÜFE 2021
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Nisan’da yıllık enflasyon yüzde 4,2, aylık enflasyon yüzde 0,8 olmuştu. Çekirdek enflasyonsa aylık bazda yüzde 0,9, yıllık bazda yüzde 3 artmıştı.

Mayıs’ta aylık TÜFE de beklentileri aşarak yüzde 0,6 oldu. Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 3,8, aylık bazda yüzde 0,7’de gerçekleşti. Her iki rakam da beklentilerden fazla geldi. Mayıs’ta tüm enflasyon göstergeleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Rapora göre ikinci el otomobil ve kamyonet endeksi Mayıs ayında yüzde 7,3 artarak keskin bir şekilde yükselmeye devam etti. Bu artış, mevsimsellikten arındırılmış tüm kalemlerdeki artışın yaklaşık üçte birini oluşturdu. Gıda endeksi Mayıs’ta yüzde 0,4 artışla Nisan’dan değişmedi.

Enerji endeksi de değişmezken benzin endeksindeki düşüş yine elektrik ve doğal gaz endekslerindeki artışları dengeledi. Gıda ve enerji hariç tüm kalemler endeksi, Nisan ayında yüzde 0,9 artmasının ardından Mayıs ayında yüzde 0,7 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu