Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Küçük İşletme İyimserliği Şubat’ta Hafif İyileşti

ABD küçük işletme iyimserliği Şubat’ta hafifçe artsa da 47 yıllık ortalamanın altında kalmaya devam etti.
ABD Küçük İşletme İyimserliği Şubat’ta Hafif İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin en büyük küçük işletme birliği olan Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu tarafından yayımlanan rapora göre NFIB Küçük İşletme İyimserlik Endeksi Ocak’taki 95’ten Şubat’ta 95,8’e yükseldi.

Rakam aylık bazda 0,8 puan artışa işaret ederken halen 98’lik ortalamanın ve pandemi öncesinin altında kaldı.

En son rapor, küçük işletme sahiplerinin COVID-19 düzenlemeleri ve hava durumu komplikasyonları ortasında işleri stabilize etme çabalarına dikkat çekti.
ABD NFIB Küçük İşletme İyimserliği Şubat
Kaynak: NFIB

NFIB Belirsizlik Endeksi beş puan düşerek 75’e çıktı. NFIB Baş Ekonomisti Bill Dunkelberg; küçük işletme sahiplerinin, beklenmedik hava koşullarının ve devam eden COVID-19 salgınının üstesinden gelmek için Şubat ayında çok çalıştığını söyledi.

“Sermaye harcamaları güçlü oldu, ancak Ana Cadde’de değil” diyen Dunkelberg, küçük işletmeler için ekonomik iyileşmenin düzensiz kaldığını belirtti. “Kongre ve Biden yönetimi, gelecekteki politika mevzuatını planlarken küçük işletmelere öncelik vermelidir.” ifadeleriyle de çağrıda bulundu.

10 endeks bileşeninden beşi iyileşti, dördü düştü ve biri değişmedi. İşletme sahiplerinin yüzde kırkı, Ocak ayına göre yedi puan artışla doldurulamayan iş ilanları bildirdi.

Önümüzdeki altı ayda daha iyi iş koşulları bekleyen işletme sahipleri, dört puan artışla net negatif %19 olarak gerçekleşti. Son üç aydaki kazanç eğilimleri, Ocak okumasına kıyasla 5 puan artarak net negatif %11’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu