Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İnşaat İzinleri Ekim’de Beklentiyi Aşarken Konut Başlangıçları Düştü

Perakende satış ve sanayi üretiminin iyimserlik yarattığı ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri raporları açıklandı.
ABD’de İnşaat İzinleri Ekim’de Beklentiyi Aşarken Konut Başlangıçları Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Ekim ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri rakamlarını yayımladı. İnşaat izinleri 1,650 milyona yükselirken konut başlangıçları 1,520 milyona düştü.

İnşaat izinleri için beklenti 1,638 milyonken konut başlangıçlarının 1,576 milyon olması bekleniyordu. İnşaat izinleri Eylül’de yüzde 7,8 gerileyerek 1,586 milyon olurken (bir yılın düşüğü) konut başlangıçları ise 1,555 milyona düşmüştü.

Eylül okuması 1,530 milyona aşağı yönlü revize edildi.
ABD Konut Başlangıç Ekim
KAYNAK: U.S. Census Bureau

ABD’de konut başlangıçları, Eylül ayında aşağı yönlü revize edilen 1,530 milyonun ardından yıllıklandırılmış orana göre Ekim 2021’de beklenmedik bir şekilde aylık yüzde 0,7 düştü.

Bu, esas olarak tek ünite segmentindeki yüzde 3,9’luk düşüş nedeniyle 6 ayın en zayıf değerini işaretledi.

İnşaat malzemeleri için yüksek maliyetler, tedarik kısıtlamaları ve işgücü kıtlığı piyasada ağırlık yaratmaya devam ederken, başlangıçlar üst üste ikinci ayda 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

İnşaat izinleri ise bir önceki aya göre yüzde 4 artarak, 2021 yılının Ekim ayında 1,638 milyon olan piyasa beklentilerinin üzerinde yükseldi. Beş birim ve üzeri yapı ruhsatları yüzde 6,5 artışla 528 bin orana, müstakil aile ruhsatları ise yüzde 2,7 artışla 1,069 milyona ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu