Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’ye İlişkin iyimserlik Artıyor! 2021 için Yeni Tahmin %6,9 Büyüme

ABD ekonomisinde işler yoluna giriyormuş gibi görünürken bugün gelen tahminde 2021’de %6,9’luk büyüme olacağı öngörüldü.
ABD’ye İlişkin iyimserlik Artıyor! 2021 için Yeni Tahmin %6,9 Büyüme
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de toparlanmaya ilişkin umutlar, Başkan Joe Biden’ın devasa teşvik paketi ve son dönemde hızlandırılan aşı dağıtımlarıyla arttı. Bu durum 2021’in yeni yüksek seviyelerini kaydeden Amerikan dolar endeksinin hareketlerinde de görülüyor.

Bugün yayımlanan bir tahminde de dünyanın en büyük ekonomisinin 2021 büyüme tahmini yükseltildi. ING ekonomistleri tarafından hazırlanan aylık ekonomik tahmin raporunda ABD gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi %6,9’a yükseltildi.

Mart ayındaki ekonomik tahmininde ING, 2021’de %6,5 büyümeye işaret etmişti.
ABD 4Ç20 Büyüme
Kaynak: BEA

Yukarı yönlü revizyonun gerekçeleri; “tüketici harcamaları teşviklerle destekleniyor, yatırımlar güçlü sipariş defterleriyle canlanıyor ve ekonomi ikinci çeyrekte yeniden açılırken istihdam büyümesi hızla artıyor” ifadeleriyle açıklandı.

İnsanların dağıtılan son teşvik ödemeleriyle Mart ayında harcamaların keskin bir şekilde artacağı söylendi.

Aşılamaların artması, kısıtlamaların daha da gevşetilmesiyle daha fazla iş fırsatı yaratılacağı, benzer gelişmelerle birlikte 2021’de büyüme için güçlü bir platform oluşacağı aktarıldı.

FED’in ise 2023’te faiz artırımı yapacağı öngörüldü. 2024’e kadar faiz artırımı yapmayacağını söyleyen FED’in büyüme, istihdam ve enflasyon görünümünü dikkate alarak 2023’te iki faiz artırımına işaret edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu