Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklentinin Üzerindeki ABD İstihdam Verileri Fed’in Faiz İndirim İhtimalini Zayıflattı

Merakla beklenen ABD tarım dışı istihdam verileri 15:30’da ilan edilirken, verilerin beklentiyi aştığı görüldü. Fed’in faiz indirim beklentilerini etkileyen istihdam verileri beklentileri oldukça karşıladı.
Beklentinin Üzerindeki ABD İstihdam Verileri Fed’in Faiz İndirim İhtimalini Zayıflattı
Yorum

ABD’de İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre, Haziran ayında tarım dışı istihdam verileri 160 bin olarak tahmin ediliyordu. Mayıs ayında ise 75 binden 72 bine revize edilen bu rakamları Haziran’da geride bırakan tarım dışı istihdam verileri 224 bin artış kaydetti. Bunun yanında işsizlik oranı ise %3,7 ile çok az bir değişim kaydetti.

İşsizlik oranı ve işsiz sayısında çok az bir oynamanın kaydedildiği Haziran ayı verilerinde, %3,7’lik artış sağlam işgücü piyasası koşulları göz önüne alındığında çok olumsuz bir ayrıntı olarak görülmedi. İstihdam artışı ise ABD işgücü piyasasının sağlamlığını koruduğunun bir göstergesi.

ABD’nin istihdam verilerinden önce piyasa, bu ay yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 25 baz puandan daha fazla faiz indirimi fiyatlıyordu.

Piyasa 25 Baz Puandan Fazla Faiz İndirimi FiyatlıyorduÖte yandan Fed, Haziran ayında yaptığı toplantıda politika açıklamasından “sabırlı” ifadesini çıkarmış ve yılın geri kalanında faiz indirimlerine de yol vermişti. Günlerdir merakla beklenen tarım dışı istihdam verileri hakkında konuşan National Australia Bank Ltd. kıdemli Döviz stratejisti Rodrigo Catril, açıklama öncesinde “Zayıf gelecek bir veri büyük bir ihtimalle piyasa beklentisinin 50 baz puana çıkmasına neden olacaktır.” demişti.

Tahvil piyasasındaki fiyatlamada ise durum şu şekilde: ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Ağustos 2018’de %3.20’nin üzerine çıkmasının ardından gerileme kaydetti. Daha sonra %2’nin altına indi.

İstihdam verilerinin ardından faiz indirimlerinin başka bir tarihe ertelenebileceğine dair beklentiler arttı.

Fed Faiz İndirimlerini Başka Bir Tarihe ErteleyebilirBugün ilan edilen istihdam verileri, “Fed’in faiz indirimi hakkında bilgi verici” olarak nitelendiriliyordu. Nihayet netliğe ulaşan sonuçlar neticesinde ABD ekonomisi her ne kadar ticaret gerilimi ve hedeflerin altındaki enflasyonla mücadele halinde olsa da, güçlü ekonomik büyüme ile tahminlerin oldukça üzerinde gelen istihdam verileri Fed’in bu ay kuvvetle muhtemel görülen faiz indirimi çağrılarını azaltabilir.

Diğer taraftan Fed fonlama oranı vadeli kontratlarına göre Temmuz toplantısında indirime gidilme ihtimali %100 fiyatlanırken, 25 bp indirim ihtimali veri öncesinde %77.5 seviyesinde fiyatlanırken verinin ardından %88.5’e yükseldi.

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte de yaptığı açıklamada dün akşam kapanışında 31 Temmuz Fed Açık Piyasa Komitesi’nin 50 baz puanla faiz indirimine başlama ihtimalinin %26 fiyatlandığını ve verilerin ilanından sonra bu rakamın %4’e düştüğünü bildirdi.

Fed, Aralık ayındaki toplantısında son kez faiz artımına gitti ve 2019 için sıkılaştırma tahminlerini kademeli olarak azaltmaya başladı. Ardından Haziran ayında ise faiz indirimi sinyali vermişti.

Fed Aralık Ayındaki Toplantısında Son Kez Faiz Artırımına Gitti17 yetkilinin 8’inin 2019’da faiz indirimi beklediği de bilinen bir gerçek. Diğer 8 yetkili de sabırlı olmaktan yana ve kalan 1’i ise faiz artırımı bekliyor. Noktasal grafiğe bakıldığında ise yetkililerin faiz beklentilerinin medyanı bu yıl için %2.4 seviyesinde.

Özetle, bugün açıklanan verilerin ardından Fed’in yapması beklenen faiz indirimine dair beklentiler gerilemiş durumda. 10 yıllık ABD tahvil faizi bu beklentinin azalmasıyla birlikte yukarı yönlü hareket etti ve %1,93 seviyelerinden %2 seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu