Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Özel Sektör İstihdamı Ağustos’ta 195 Bin Yükselirken, İşsizlik Başvuruları Arttı

Bugün piyasaların merakla beklediği ABD'nin Ağustos ayı özel sektör istihdamı ve ülkenin işsizlik maaşı başvurularına ilişkin veriler açıklandı.
ABD’de Özel Sektör İstihdamı Ağustos’ta 195 Bin Yükselirken, İşsizlik Başvuruları Arttı
Yorum

Bugün piyasaların odak noktasında bulunan iki önemli veri olarak ABD’nin Ağustos ayına ilişkin özel sektör istihdamı ve yine ABD’nin işsizlik maaşı başvuruları bulunuyordu. Buna göre ülkede ADP ve Moody’s Analytics verilerine göre özel sektör istihdamının Ağustos ayında 195 bin arttığı ortaya çıktı. Bu rakam Nisan ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye işaret etti.

Özel sektör istihdamından beklenti 148 bin iken açıklana verilerin beklentileri aştığı görüldü. Bunun yanı sıra aynı verilerin Temmuz ayına ilişkin rakamı da 156 bin seviyesinden 142 bine çekilerek aşağı yönlü revize edilmiş oldu.

ABD’de yer alan küçük ölçekli şirketlerin 66 bin istihdam, orta ölçeklilerin 77 bin ve büyük ölçeklilerin ise 52 binlik istihdam sağladığı öğrenildi.

Küçük Ölçekli Şirketler 66 Bin İstihdam SağladıBugün açıklanan önemli verilerin yanı sıra ABD’de Cuma günü ilan edilecek olan tarım dışı istihdam verileri merakla bekleniyor. Söz konusu bu veri Temmuz ayında 164 bin artarken Ağustos’ta bu artış oranının 160 bin olması ve bunun yanında işsizlik oranının ise %3.7 seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor.

Diğer taraftan ABD’de işsizlik maaşı başvurularının da bu hafta hafif artış kaydettiği gözlemlendi. Ülkenin Çalışma Bakanlığı’ndan elde edilen verilere göre ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları 31 Ağustos’ta biten haftada 1000 arttı ve rakam 217 bine ulaştı. Beklentiler ise 215 bin olacağı yönündeydi ve böylelikle verilerin beklentileri geride bıraktığı görüldü.

ABD’nin geçen haftaya ilişkin işsizlik maaşı başvuruları 215 bin seviyesinden 216 bin olarak revize edildi.

İşsizlik Maaşı Başvuruları 216 Bin Revize EdildiBununla birlikte devam eden başvurular 24 Ağustos ile biten haftada 39 bin azaldı ve 1662 milyona geriledi. Başvurular dört haftalık süreçte incelendiğinde ise ortalama 1500 arttı ve 216 bin 250 olarak kaydedildi. Ülke ekonomisinin durumunu gösteren bu veriler büyümeyi riske atan ticaret gerilimlerine rağmen güçlü bir istihdam piyasasının varlığını kanıtladı.

Diğer yandan ülkede ekonomi yavaşlamaya doğru sinyaller verirken, pek çok ekonomist ABD’li şirketlerin personellerini işten çıkarmaya başlayıp başlamayacağını dikkatle takip ediyor. Şu durumda ise böyle bir durum söz konusu gibi görünmüyor.

ABD ekonomisinin resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalıp kalmadığına dair farklı görüşler ortaya atılırken dün konuşan Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, ülkede resesyonun varlığını borsaya bağlamıştı. Borsada yapılacak bir ayarlamanın ülke ekonomisi üzerinde etkili olacağını öne süren Greenspan’ın bu düşünceleri ses getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu