Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 712 Bine Gerilese de Hala Çok Yüksek

Perşembe günü açıklanan verilere göre Amerika’da işsizlik hakkından yararlanmak isteyenlerin sayısı 775 bin olan piyasa beklentisinin altında geldi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 712 Bine Gerilese de Hala Çok Yüksek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı, 28 Kasım’da sona eren haftada işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalı sayısının bir önceki haftaya kıyasla 75 bin azaldığını açıkladı.

Coronavirüs salgınında vaka sayısının 15 milyona doğru gittiği ülkede, kritik tabloya rağmen işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin sayısı son üç hafta içinde ilk kez geriledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde haftalık işsizlik maaşı başvuru sayısı 712 bin olarak açıklandı.
ABD İşsizlik Verileri
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

21 Kasım haftasında 778 bin Amerikalı işsizlik maaşından faydalanmak için müracaat etmişti. Bu veri 787 bine revize edildi. Geçen haftanın başvuru sayısı ise 712 bine indi. Pandeminin kontrolden çıkmasına rağmen söz konusu rakamda düşüş olsa da hala kriz öncesi ile kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede bulunuyor.

Söz konusu dönemde dört haftanın hareketli ortalaması 11 bin 250 azalarak 750 bin 750’den, 739 bin 500’e geriledi.

28 Kasım haftasında devam eden işsizlik maaşı başvuruları 6,09 milyondan 5,52 milyona geriledi. Bir önceki haftanın seviyesi 18 bin artırılarak 6.071.000’den 6.089.000’e yükseltildi. Söz konusu dönem için dört haftalık hareketli ortalama 425 bin azalarak 6 milyon 194 bin 250’ye indi.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranında, bir önceki hafta %0,4 puanlık düşüş gerçekleşti.
ABD 21 Kasım İşsizlik Oranı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Geçen haftanın %4,1 olan oranı ise 0,1 puan yukarı revize edilerek %4,2’ye yükseltildi.  Ayarlanmamış sigortalı işsizlik oranı 21 Kasım ile sona eren haftada %3,6 olarak gerçekleşti.

Covid-19 salgınında 280 bin yurttaşını kaybeden Amerika’da ekonomiyi desteklemek için ek mali teşvik paketi görüşmelerine yeniden başlandı. Uzmanlar bu desteğin yakın zamanda devreye sokulmadığı takdirde, işsizliğin artacağını ve ekonominin resesyondan kaçınamayacağını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu