Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ISM İmalat Dışı PMI Mayıs’ta 64’le Rekor Kırdı

ABD’nin hizmet sektöründe büyümeyi yansıtan ve günün beklenen verileri arasında yer alan ISM İmalat Dışı PMI açıklandı.
ABD ISM İmalat Dışı PMI Mayıs’ta 64’le Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) verilerine göre ABD İmalat Dışı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Mayıs’ta 64’le tüm zamanların rekorunu kırdı.

Beklentiler 63’e işaret ediyordu. Nisan’da rakam Mart’taki 63,7’lik rekordan 62,7’ye gerilemişti. Rakam beklentileri karşılamasa da genişleme oranı, kayıtlardaki en güçlü ikinci oran olmuştu.

Son rapora göre hizmet sektöründeki ekonomik faaliyet Mayıs ayında art arda 12. ayında büyüdü.
ABD ISM İmalat Dışı PMI
Kaynak: Trading Economics

Tedarikçi Teslimatlar Endeksi, Nisan ayındaki yüzde 66,1’lik okumadan 4,3 puan artarak yüzde 70,4’e ulaştı. Fiyat Endeksi, Nisan ayındaki yüzde 76,8 okumasından 3,8 puan artarak yüzde 80,6 ile fiyatların Mayıs ayında ve daha hızlı arttığını gösterdi.

Fiyat Endeksi‘nin Temmuz 2008’den bu yana hiç bu kadar yükselmediği belirtildi.

Tüm zamanların en yüksek seviyesininse Eylül 2005’teki yüzde 83,5 olduğu söylendi. Hizmetler PMI’ya göre 18 hizmet sektörünün tamamı büyüme bildirdi.

ISM’den Anthony Nieves oranlar yüksek olsa da endişeyi şöyle dile getirdi: “Ancak bazı kapasite kısıtlamaları, malzeme kıtlıkları, hava koşullarına bağlı gecikmeler ve lojistik ve istihdam kaynaklarındaki zorluklar devam ediyor.”

Konaklama ve yemek hizmetleri katılımcıları teşvik parası, artan aşılar, artan yemek kapasitesi ve bastırılmış talebin, restoranlarda ve tüm tüketici segmentlerinde hızlı bir toparlanma sağladığını belirtti. Bunun da işgücü kıtlığına ve tedarik zinciri açıklarına yol açtığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu