Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İş Aktivitesi Tedarik Zinciri Kesintilerine Rağmen Genişledi

Ocak ayına ilişkin PMI verileri ABD’de ticari faaliyetlerde keskin genişleme olduğunu gösterdi. Okumaların her biri büyüme bölgesinde kaldı.
ABD İş Aktivitesi Tedarik Zinciri Kesintilerine Rağmen Genişledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan Flash PMI verilerine göre ABD’de önemli tedarik zinciri kesintilerine rağmen Ocak ayında ticari faaliyetlerde keskin genişleme oldu. Ön tahmine göre, IHS Markit ABD Bileşik PMI Ocak 2021’de önceki ayki 55,3’ten 58’e yükseldi. Özel sektör, Mart 2015’ten bu yana ikinci en hızlı artış hızının artmasıyla birlikte 2021’in başında büyüme ivmesini yeniden kazanmış gibi göründü.

Aynı zamanda, özel sektör işletmeleri yeni işlerde aylık artışa ve yenilenen ve sağlam bir yükselişe işaret etti. Ocak ayında yeni ihracat siparişlerinde. İstihdam yaratma oranı sadece mütevazı bir hıza düştüğü için birikmiş işler durdu.

Bu arada, tedarikçi gecikmeleri ve kıtlıklarının girdi fiyatlarını yukarı çekmesiyle enflasyonist baskılar arttı.
ABD Kompozit PMI Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

Ocak ayında, aşı uygulamasının başarılı olacağı ve iş koşullarının 2021’in ikinci yarısına kadar iyileşeceği umuduyla özel sektör iş dünyası güveni arttı. IHS Markit ABD Hizmetleri PMI, önceki ay 54,8 olan Ocak 2021’de iki ayın en yüksek seviyesi olan 57,5’e yükselerek 53,6 olan piyasa beklentilerini geçti.

Genişleme oranı, Mart 2015’ten bu yana en keskin ikinci ve genel olarak dikti. Bununla birlikte, devam eden koronavirüs salgını nedeniyle firmalara getirilen kısıtlamaların talebi azaltmasıyla 2021’in başında yeni iş büyümesinin hızı yumuşadı. Ancak, yurtdışından gelen yeni işlerin büyümeye dönmesiyle yükseliş sağlamdı.

Birikmiş işlerde kısmi bir düşüşe paralel olarak, hizmet sektörü genelinde iş yaratma hızı da azaldı.

ABD Flash PMI Ocak 2021Bununla birlikte, firmalar aşının hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesini ve hareket kısıtlamalarının azaltılmasını umdukça, iş iyimserliği gelişti. ABD için IHS Markit İmalat PMI Aralık’taki 58,3’ten Ocak 2021’de 59,1’e sıçradı ve 56,5’lik piyasa tahminlerinin çok üzerinde gerçekleşti.

Ön tahminler, fabrika faaliyetlerinde rekor bir genişlemeye işaret etti. Hem üretim hem de yeni ihracat siparişleri, 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken 2 yılda istihdam yaratma en güçlü oldu.

Bu arada, önemli tedarik zinciri gecikmeleri, hammadde kıtlığı ve mal üreticilerinde stoklama kanıtı, girdi fiyatlarını Nisan 2018’den bu yana en hızlı şekilde yükseltti. Son olarak, ticari güven derecesi, bundan biraz daha yumuşak olsa da 2021’in başında güçlü kaldı. Temkinlilik, büyük ölçüde devam eden küresel ekonomik belirsizlikten kaynaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu