Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İlk Çeyrek GSYİH’sindeki %5’lik Düşüş, 3. Tahminde Değiştirilmedi

Üçüncü GSYİH okuması açıklanan ABD’nin, Ocak-Mart döneminde yüzde 5 daraldığı bildirildi. Rakam ikinci okumaya göre daralmazken ayrıntılar aşağıda;
ABD İlk Çeyrek GSYİH’sindeki %5’lik Düşüş, 3. Tahminde Değiştirilmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün merkezi olmaya devam eden ABD’nin GSYİH’si üçüncü kez okundu. İlk okumada yüzde 4,8 olan ve ikinci okumada yüzde 5’e revize edilen daralma, son okumada beklentilerle uyumlu olarak değişmedi.

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yayımlanan üçüncü tahmine göre GSYİH, 2020’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5 küçüldü. Dördüncü çeyrekte ise reel GSYİH yüzde 2,1 arttı.

Yeni tahminin, geçen ay yayımlanan ikinci tahmine kıyasla daha eksiksiz kaynak verilerine dayandığı belirtilirken ikinci tahminde de daralmanın yüzde 5 olduğu hatırlatıldı.

Üçüncü tahminde konut dışı sabit yatırımda yukarı yönlü revizyon; özel envanter yatırımı, kişisel tüketim harcamaları ve ihracat için aşağı yönlü revizyonlarla dengelendi.

Koronavirüsün 2020 ilk çeyrek GSYİH’si tahmini üzerindeki etkisine ilişkin BEA, düşüşün hükümetlerin Mart ayında evde kal emirlerini yansıttığını belirtti. Bunun, işletmeler ve okullar kapandığı ya da uzaktan çalışmaya geçerken ve tüketiciler harcamalarını kısarken talepte hızlı değişikliklere yol açtığını aktardı.

“COVID-19 pandemisinin tam ekonomik etkileri, 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin GSYİH tahmininde ölçülemez çünkü etkiler genellikle kaynak verilere gömülür ve ayrı olarak tanımlanamaz.” ifadelerine de yer verildi.

Kişisel tüketim harcamalarındaki azalmanın, sağlık hizmetlerinin yanı sıra gıda hizmetleri ve konaklama hizmetleri tarafından yönlendirilen azalmayı yansıttığı kaydedildi.
ABD Ekonomi 3. Okuma Yüzde 5 Daraldı
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Özel envanter yatırımındaki düşüş ağırlıklı olarak petrol ve kömür ürünlerinin liderliğindeki üretimdeyken ihracattaki düşüş öncelikle seyahatlerin yol açtığı hizmetlerdeki azalmayı yansıttı. Konut dışı sabit yatırımlardaki düşüşse öncelikle ulaşım ekipmanlarının yol açtığı ekipman düşüşünü yansıttı.

2019’un son çeyreğinde yüzde 1,8 artan kişisel tüketim Ocak-Mart döneminde yüzde 6,8 azaldı. Diğer taraftan dün Haziran görünümde küresel ekonominin yüzde 4,9 daralacağını öngören IMF, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD içinse yüzde 8’lik düşüş tahmininde bulundu. 2021’de ise toparlanmanın yüzde 4,5 olacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu