Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Hong Kong Ayrıcalıklarını Bitirmesi Çin’e Göre Başarısız Bir Girişim

Çin, ABD'nin Hong Kong üzerinde uygulamayı düşündüğü bazı eylemlerin başarısız olacağını öngörürken iki ülke arasında tansiyon yükseliyor.
ABD’nin Hong Kong Ayrıcalıklarını Bitirmesi Çin’e Göre Başarısız Bir Girişim
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs gelişmeleriyle çalkalanan dünya gündemi, şu sıralar ABD ve Çin arasındaki gerginliğe odaklandı. Çin, başta ABD’nin karşı çıktığı Hong Kong’un özerkliğini bitiren yasayı Perşembe günü onayladı. ABD tarafından savrulan onca yaptırım tehdidine ve karşı çıkmalara rağmen bildiğini okuyan Çin iplerin gerilmesine fırsat verdi.

ABD tepkileriyle Hong Kong’un yanında olduğunu hissettirse de onaylanan yasanın ülkedeki siyasi özgürlüğü bitirecek derecede güçlü olduğu belirtilmişti. Ayrıca yasaya tepki yalnızca ABD’den değil, dünya genelindeki çoğu ülkeden geldi. Öyle ki liderlerin çoğu Hong Kong’un yanında olduğunu söyledi.

Dün Başkan Trump Çin’in ABD’ye milyarlarca dolar zarar verdiğini öne sürmüş ve bu gerekçeyle Hong Kong’un ABD nezdindeki özel statüsünün kaldırılacağını duyurmuştu. Konuşmasında şu ifadeler dikkat çekti;

Hong Kong Çin Trump AçıklamaBugün Çin cephesinden ABD’nin Hong Kong için attığı adımlara ilginç bir eleştiri geldi. ABD’nin Hong Kong’a tanınan bazı ayrıcalıkları bitireceğini açıklaması üzerine bu hamleler Çin tarafından “başarısızlığa mahkum” olarak nitelendirildi.

Ülkeler Çin ve Hong Kong arasındaki gerilime müdahale etmeye kalkışmışken, bu durumun Çin tarafından engelleneceği açık bir şekilde belirtildi.

“Hong Kong meselelerine ve büyük ölçüde Çin’in iç işlerine müdahale etmeye dönük bu hegemonik davranış, Çin halkını korkutmayacaktır ve başarısızlığa mahkumdur.” denildi.

Çin’i Hong Kong’un idari özerkliğine ve özgürlüğüne zarar vermekle suçlayan Trump, bu sayede Hong Kong’un yeterince özerkliğe erişmiş bir ülke olmadığının görüldüğünü söyledi;

Trump Ayrıcalık Kaldırma AçıklamaGenel olarak çelişkili açıklamalarıyla gündem olan Trump, ülkesinin Hong Kong’un özerkliğini tehlikeye atanların yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını duyurmuştu. Diğer taraftan önceki konuşmasında ise ülkeye tanınan ayrıcalıkların bitirileceğini zaten  ifade etmişti. Dolayısıyla karar sürpriz olmadı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hong Kong’ta özerkliğin tamamen son bulduğunu belirtmiş ve oranın özerk olduğunu iddia edenleri mantığa aykırı olmakla suçlamıştı. Buna ilişkin kanıtlar olduğunu da belirten Pompeo son sözü Trump’tan bekliyordu ki kendisinin kararı gecikmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu