Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Hisse Senetleri Yükselişteyken S&P 500 Endeksi 3000 Puan Üzerinde Kapandı

ABD hisse senetleri piyasadaki hareketlenmenin etkisiyle günü yükselişle kapattı.
ABD’nin Hisse Senetleri Yükselişteyken S&P 500 Endeksi 3000 Puan Üzerinde Kapandı
Yorum

Fed’in faiz indirimine gitmesine az zaman kala, şirketlerdeki iyimserliğin etkisiyle ABD piyasaları dün yükseliş kaydetmişti. Beklentilerin üzerinde gelen kazanç raporlarının hakim olduğu piyasalarda Coca-Cola’nın etkisi büyüktü. Buna ek olarak United Technologies ve Texas Insturiments’in bilançolar endeksi ABD borsalarını güçlendirdi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,3 oranında yükseldi, ardından S&P 500 endeksi ile Nasdaq Kompoziti %0,3 oranında arttı. Geçtiğimiz haftalarda tarihinde bir rekorla ilk kez 3000 puan üzerini gören S&P 500 endeksi günü yükselişle kapattı.

Gelecek hafta ticaret görüşmelerinin yüz yüze yapılacağının öğrenilmesi ve ABD hisse senetleri bilanço sezonunun kötü geçmemesi ülke hisse senetlerini günü yükselişle kapatmaya yöneltti.

Ülke Hisse Senetleri Günü Yükselişle Kapatmaya YöneldiYine geçtiğimiz haftalarda rekor seviyeleri yakalayıp bunu korumayı başaran Dow Jones endeksi kapanışta %0,65’lik bir artışla 27.349,19 puanı yakaladı. Bunun yanında S&P 500 endeksi ise kaydettiği %0,68 oranındaki artışla 3.005,47 puan oldu. Son olarak Nasdaq endeksi ise %0,58’lik değer artışıyla 8.251,40 puana tırmandı.

Diğer bir yandan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in ticaret görüşmelerini yüz yüze gerçekleştirmek amacıyla gelecek hafta Çin’e gideceği duyuruldu. Yakın zamanda telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD ile Çin bu kez yüz yüze görüşerek daha fazla meseleyi ele alma şansına sahip olacak.

ABD’nin ikinci el konut satış verileri, düşen stokların getirdiği yüksek fiyatların etkisiyle Haziran’da önceki aya göre %1.7 gerileme gösterdi. Bu düşüş beklentilerin üzerinde geldi.

ABD'nin İkinci El Konut Satış Verileri Beklentilerin Üzerinde GeldiÜlkenin dün açıklanan konut verileri bilanço sezonunu etkilerken, Coca-Cola Company kazanç verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle etkiler devam etti. Merkezi ABD’de bulunan dev şirket, 2019 mali yılının bütününü kapsayan satış geliri artış tahminini mevcut seviyesi %4’ten %5’e çıkardı. 

Bununla birlikte şirketin yılın ikinci çeyreğine ait gelir artışı %6 oldu. Bu oran da %4.14 olan beklentinin üzerindeydi. Diğer bir yandan Çin görüşmelerinin yüz yüze gerçekleştirileceğinin duyulması yalnızca ABD borsalarını etkilemedi.

Haberin etkisiyle New York’ta S&P 500 endeksi %0.7 yükseldi ve günü 3000 üzerinde tamamladı. Çin hisse senetleri ise %1’i aşkın değer artışı yaşadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu