Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Eski Hazine Bakanı: Ticaret Anlaşmasından Önce Aşılması Gereken Engeller Var

Önceki ABD Hazine Bakanı Jack Lew, ABD-Çin ticaret anlaşmasında geriye kalan çekişmeli konuların çözülmesinin zorlu bir süreç olacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
ABD Eski Hazine Bakanı: Ticaret Anlaşmasından Önce Aşılması Gereken Engeller Var
Yorum

Önceki ABD Hazine Bakanı Jack Lew, bugün verdiği bir demeçte ABD’li ve Çinli yetkililer arasındaki yeni bir müzakere turunun, küresel ticaret savaşına son verilmesine yardım edebileceğini ancak geriye kalan çekişmeli konuların çözülmesinin zorlu bir süreç olacağını söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin geçen yıl boyunca birbirlerinin mallarına milyarlarca dolar değerinde tarifeler uygulamasıyla şiddetlenen ticaret anlaşmazlıklarına ilişkin gelen bu yorum pek iyimser olmayışıyla dikkat çekti. Keza yavaşlayan küresel ekonominin başlıca nedenleri arasında ABD-Çin gerilimi vardı ve bu durum iki ülkeyi endişelendirmenin fazlasıyla dışına çıkmıştı. Devam eden müzakereler ise bir anlaşmanın yapılması hususunda umutları artırıyordu.

“ABD-Çin ticaret anlaşması çok yakında gerçekleşebilir” diyen ABD Eski Ticaret Temsilcisi Charlene Barshefsky’ninki gibi yorumlar da umutları pekiştiriyordu.

Önceki ABD Hazine Bakanı Jack Lew Ticaret Anlaşması Yorumu Pekin’de Çin Kalkınma Forumu’nda konuşan Barshefsky, Nisan ayı sonuna kadar gelebilecek bir anlaşmanın varlığını hissetmeye başladığından söz etmişti. İşte bu gelişmeler ışığında konuşan Jack Lew; en zor meseleler üzerinde çalışılırken ilerleyen aşamalarda daha fazla sıkıntı olacağını dile getirdi. Bununla birlikte ilerleme kaydetmemeleri için hiçbir neden olmamasına rağmen tüm sorunların çözüleceğini düşünmediğini aktardı.

Anlaşmayı tanımlamak için kullanılan dilden bağımsız olarak, her iki ülkenin de çalışması gereken temel meseleler olacağını öngördü.

Önceki ABD Hazine Bakanı Jack Lew Her İki Tarafın da Çalışması Gereken Konular Var Ayrıca asıl işin bunu bir kez yapmak olmadığını, ilerlemeye devam etmek olduğunu vurguladı. “İki ülkenin çarpışma rotasında olma tehlikesi her iki ülkenin de kaçınması gereken bir şey. Global olarak zayıflayan büyümenin pek çok işaretiyle ele alınabilecek belirsizliği ortadan kaldırmanın toparlanmanın son aşamalarında olduğumuz bir zamanda önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu, anlaşmayı daha geç yerine daha erken yapmanın değerini artırıyor.”

Piyasaların bu kadar değişken olmasının iyi olmadığını söyleyen Jack Lew, iyi haberlerin piyasaları yukarı çektiğini kötülerininse düşürdüğünü bildirdi. “Daha da önemlisi, böyle büyük bir belirsizliğe sahipseniz, bu yatırım ve işe alım konusunda alınan kararlar için iyi olmaz” ifadeleriyle de cümlesini noktaladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu