Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinin Yakın Vadeli Görünümündeki En Kritik Faktör Teşvik

ABD ekonomisinin, perakende satışların azalması ve işsizlik yardımlarına yönelik artan taleplerle bu aya doğru aşağı yönlü bir yörüngede olduğu söylendi.
ABD Ekonomisinin Yakın Vadeli Görünümündeki En Kritik Faktör Teşvik
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de yeni bir teşvik paketi konusundaki anlaşmazlık ediyor. Moody’s Analytics Ekonomisti Steve Cochrane de Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Covid teşvik tasarısının kabul edilmemesi halinde ABD ekonomisinin 2021’in ilk çeyreğinde hafif bir düşüş yaşayabileceğini söyledi.

Cohrane’in açıklamaları, Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’inin Pazar günü Kongre’nin aylar süren başarısız müzakerelerin ardından 900 milyar dolarlık bir koronavirüs yardım paketi üzerinde anlaştığını duyurması üzerine geldi.

Moody’s Analytics’in Asya-Pasifik Baş Ekonomisti Steve Cochrane; “Bu gerçekten kritik bir faktör, belki de şu anda ABD ekonomisine çok yakın vadeli görünüm açısından en önemli faktör” dedi.
ABD İşsizlik 12 Aralık
Kaynak: Dol.gov

ABD ekonomisinin, perakende satışların azalması ve işsizlik yardımları için artan taleplerle bu aya doğru aşağı yönlü bir yörüngede göründüğünü açıkladı.

Cochrane, başka bir Covid yardım paketi olmadan, ekonominin gelecek yılın ilk çeyreğinde “ılımlı pozitif büyüme” yerine “hafif bir gerileme” yaşayabileceğini ekledi. Ardından ilk çeyreğin ötesinde, aşının en azından ekonomide biraz daha güven oluşturmaya başlayacak kadar yayılabileceğini ve yola devam edileceğini tahmin etti.

Cochrane, pandeminin büyük ekonomik darbesinin, hükümetlerin kendi ekonomilerini desteklemek için harcamaları artırmaktan başka çareleri olmadığı anlamına geldiğini de söyledi.
ABD Perakende Satışlar
KAYNAK: Trading Economics

Ancak önümüzdeki yıllarda hükümetlerin harcamalarını dizginlemesi ve borçlarını azaltması gerekeceği konusunda uyararak şöyle dedi: “Bu, ekonomiyi birkaç yıl içinde aşağı çekecek bir şey olacak. Umarım ekonomi yeterince hızlı büyür ve hükümet harcamalarının eksikliğinden kaynaklanan ağırlık, ekonomileri aşağı çekmek için yeterli olmaz.”

Öte yandan Moody’s ekonomisti ABD teşvik paketi hususunda yorum yapan tek ekonomist de değildi. Aralık başlarında yaptığı bir açıklamada S&P Global Ratings Baş Ekonomisti de ABD ekonomisinin herhangi bir teşvik olmadan çift dipli resesyona gireceğini tahmin ederek şu ifadeleri kullandı:

“Haziran ayından bu yana, S&P Global Economics, daha fazla mali teşvikin olmayacağı ve dördüncü çeyrekte büyümeyi felce uğratan bir COVID-19 canlanmasının olacağı bir senaryo elde edebileceğimizi söyledik. Ne yazık ki, bu olumsuz senaryo daha olası görünüyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu