Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinde Toparlanma V Değil Bir Dizi W Şeklinde Olacak

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, ABD ekonomisini yeniden açmanın bir aşıya, tüketici güvenini yeniden sağlamaya ve eyaletler arasındaki koordinasyona bağlı olacağını söyledi.
ABD Ekonomisinde Toparlanma V Değil Bir Dizi W Şeklinde Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı olan Mohamed El-Erian, Pazar günü Fox News Sunday ile yaptığı bir röportajda hızlı bir V şekilli toparlanma ihtimali konusunda şüpheli olduğunu söyledi.

Böylece vaka sayısının 1,5 milyonu ölüm sayısınınsa 90 bini geçtiği ABD hakkındaki karamsar yorumlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

ABD ekonomisinde V şeklinde bir toparlanma gerçekleşmesinin zor olduğunu belirten Kashkari ve diğer birçok yetkiliyle örtüşen El-Erian, belirsizliğin hem gelecek yıla yolculuğun hem de gelecek yılın neye benzeyeceğinin belirsizliğinden kaynaklandığını dile getirdi.

El-Erian’ın yorumları, pandeminin geçen hafta 2,98 milyondan fazla Amerikalının işsizlik başvurusunda bulunmasının üzerine geldi.
El-Erian Yorumları İşsizlik Başvuru Üzerine Geldi
KAYNAK: U.S. Department of Labor

Bununla birlikte geçen hafta açıklanan bir diğer veri de perakende satışlar oldu. Nisan ayı perakende satışları yüzde 16,4 ile rekor düşüş kaydetti.

ABD ekonomisinin V değil W şeklinde olacağına inanan El-Erian, bu noktada “Ekonomiyi yeniden açma baskısı W şeklinde bir toparlanmayı çok daha muhtemel hale getiriyor” diyen Harvard Kennedy School’dan Jeffrey Frankel’n yorumunu hatırlattı.

El-Erian: “Düzgün bir V olmayacak, daha çok bir dizi W gibi olacak.”

Salgının nesiller boyu yaşadığımız en büyük şoku yarattığına ve ekonomiyi yeniden açmanın zorlu bir savaş olacağına inanan ekonomist; bir koronavirüs aşısı hazır olana kadar, insanların çevrelerindeki kişilerin sağlıklı olduğuna güvenmesinin uzun zaman alacağını belirtti.

Başka bir sorunu da salgının tüketici güvenini sarsmış olması nedeniyle, sosyal mesafeye bağlı olmayan bir ekonominin ayarlanmasının zaman alacak olması ifadeleriyle açıkladı.

Ayrıca farklı eyaletler farklı şeyler yaparken işletmelerin nasıl başlatılacağı konusunda belirsizlik olduğunu vurguladı.

“Bu üç büyük belirsizliğin hepsi aynı anda oyunda ve her şeyin bir gecede çözüleceğini söylemek çok zor. Öyle umuyoruz ama sanırım emniyet kemerini takmalıyız çünkü sarsıntılı olacak.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu