Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi Son Okumaya Göre 2Ç21’de %6,7 Büyüdü

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte beklentinin hafifçe üzerine çıkarak yüzde 6,7 büyüdü.
ABD Ekonomisi Son Okumaya Göre 2Ç21’de %6,7 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) ABD’nin ikinci çeyrekteki gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi için nihai raporunu açıkladı.

Buna göre GSYİH yüzde 6,7 büyüdü. İkinci tahminde okuma yüzde 6,6 ile hafif yukarı yönlü revize edilmişti. İlk çeyrekte reel GSYİH yüzde 6,3 artmıştı.

Kişisel tüketim harcamaları, ihracat ve özel envanter yatırımlarındaki yukarı yönlü revizyonlar, ithalattaki yukarı yönlü revizyonla kısmen dengelendi.
ABD GSYİH 2Ç21
KAYNAK: BEA

Rapora göre ikinci çeyrekte PCE’deki artış, hizmetlerde ve mallarda artışları yansıttı.

Konut dışı sabit yatırımdaki artış, ekipman ve fikri mülkiyet ürünlerindeki artışları yansıttı.

Federal hükümet harcamalarındaki düşüş, öncelikle ara mal ve hizmetlere yönelik savunma dışı harcamalardaki düşüşü yansıttı. Cari dolar GSYİH, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 13,4 veya 702,8 milyar dolar artarak 22,74 trilyon dolara ulaştı. İlk çeyrekte GSYİH yüzde 10,9 veya 560,6 milyar dolar artmıştı.

Reel gayri safi yurtiçi gelir (GDI), ilk çeyrekteki yüzde 6,3’lük artışa kıyasla, ikinci çeyrekte yüzde 2,3 arttı.

GSYİH ve GDI’ya eşit ağırlık veren ABD ekonomik faaliyetinin tamamlayıcı bir ölçüsü olan reel GSYİH ve reel GDI’nın ortalaması, ilk çeyrekteki yüzde 6,3’lük artışa kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 4,5 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu