Yatırım yapmaya başla!

6 Milyondan Fazla Vakanın Görüldüğü ABD’de Ekonomi Belirsizlikten Kurtulamıyor

ABD ekonomisinin önünde salgın nedeniyle çok ciddi bir belirsizlik olduğunu söyleyen FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, mali desteğin önemine değindi.
6 Milyondan Fazla Vakanın Görüldüğü ABD’de Ekonomi Belirsizlikten Kurtulamıyor

ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, Brookings Enstitüsü’nün düzenlediği video konferansta pandeminin ülke ekonomisine olan etkilerine değindi.

ABD ekonomisinin önünde çok fazla belirsizlik olduğunu söyleyen Brainard, toparlanma için hem Merkez Bankası’nın hem de maliye politikasının destek olması gerektiğini aktardı.

Brainard: Mali destek, birçok aile ve işletmeyi sürdürmek için elzem olmaya devam edecek.

FED’in pandeminin ekonomide yarattığı etkilere yanıt vermeye devam edeceğini söyleyen Brainard, yeni para politikası çerçevesinin toparlanma adına çığır açtığını dile getirdi.

Bankanın yaptığı değişiklikleri açıklayan FED üyesi istihdamdaki toparlanmanın daha güçlü bir konuma getireceğini sözlerine ekledi. FED Başkanı Jerome Powell, geçen hafta yaptığı konuşmada %2 enflasyon hedefi doğrultusunda yeni kararlar aldıklarını söyledi.

Yapılan değişiklik piyasanın daha işlerlik kazanmasına ve fiyat baskılarının faiz artışı yapmadan gerçekleşmesine imkan veriyor. Powell, uzun vadeli odak noktalarının geniş tabanlı ve kapsayıcı fiyat istikrarı ile düşük işsizlik olduğunu söyledi.

Lael Brainard, yeni tip koronavirüs salgınının ekonomi üzerinde kayda değer bir belirsizlik oluşturduğunu belirtti.
ABD Corona Tablosu
Kaynak: Worldometers

Amerika Birleşik Devletleri virüs salgınında en kötü etkilenen ülkeler arasında başı çekiyor. Şu ana kadar 188 bin 902 kişinin hayatını kaybettiği sağlık krizinde 3 milyon 497 bin kişi ise tedavi olup, sağlığına kavuştu. En çok etkilenen eyaletlerde ilk sırada 716 bin vaka ile Kaliforniya, 647 binle Teksas ve 631 binle Florida yer alıyor. Günlük vakalar ise hala 40 binli sayılarla ifade ediliyor.

Salgın sürdükçe ekonominin toparlanmasına yönelik belirsizliğinde devam edeceğini söyleyen Brainard, bu doğrultuda işten çıkarmaların ve işletmelerin kapatılmasının artacağını belirtti.

Krizin ilk zamanlarında olduğu gibi mali desteğin hane halkını ve işletmeleri ayakta tutmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Gelecek aylarda para politikasının uyumlu sürece dönüşmesinin çok önemli olacağını dile getiren Brainard, “Dirençli düşük performansın ardından, maksimum istihdam ve zaman içinde ortalama yüzde 2 enflasyona ulaşmak için gerekli uyumlaştırmanın sağlanması önemli olacaktır.” yorumunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum