Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte %6,5’le Beklenti Altı Büyüdü

Açıklanan son rapora göre dünyanın en büyük ekonomisi Nisan-Haziran 2021 döneminde beklentilerin altında büyüdü.
ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte %6,5’le Beklenti Altı Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından bugün açıklanan verilere göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), ikinci çeyrekte yüzde 6,5 büyüdü.

Önceki tahminde ekonominin yüzde 8,5 büyümeyle 38 yılın en hızlı ikinci genişlemesini kaydettiği belirtilmişti.

İlk çeyrekte ise ekonomi yüzde 6,4 büyümüştü. Rakam yüzde 6,3’e aşağı yönlü revize edildi.

Cari dolar GSYİH, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 13,0 veya 684,4 milyar dolar artarak 22,72 trilyon dolar seviyesine ulaştı.
ABD GSYİH 2Ç21
KAYNAK: BEA

İlk çeyrekte, cari dolar GSYİH yüzde 10,9 veya 560,6 milyar dolar arttı.

Daha eksiksiz verilere dayanan ikinci çeyrek için ikinci tahminin, 26 Ağustos‘ta yayımlanacağını belirten BEA, GSYİH’deki artışın kişisel tüketim harcamalarındaki (PCE), konut dışı sabit yatırımlardaki, ihracattaki ve devlet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışları yansıttığını söyledi.

Bunların kısmen özel envanter yatırımı, konut sabit yatırımı ve federal hükümet harcamalarındaki düşüşlerle dengelendiğini ekledi. GSYİH hesabına dahil edilmeyen ithalatınsa arttığını aktardı.

Aynı zamanda ikinci çeyrek ekonomik büyümesindeki artışın devam eden ekonomik toparlanmayı, kuruluşların yeniden açılmasını ve COVID-19 salgınıyla ilgili olarak devam eden hükümet müdahalesini yansıttığı söylendi.

Söz konusu dönemde işletmelere verilen krediler ve eyalet ve yerel yönetimlere verilen hibeler şeklindeki devlet yardım ödemeleri artarken, doğrudan ekonomik etki ödemeleri gibi hane halklarına yönelik sosyal yardımlar azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu