Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Savaşının En Büyük Kazananları İki Avrupa Ülkesi Olabilir

Barclays, iki Avrupa ülkesinin ABD-Çin ticaret savaşında en büyük kazananlar olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
ABD-Çin Savaşının En Büyük Kazananları İki Avrupa Ülkesi Olabilir
Yorum

Önde gelen finans grubu Barclays, ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret savaşının en büyük kazananlarının iki Avrupa ülkesi olabileceğini bildirdi. Barclays ekonomistleri, ABD-Çin ticaret tarifelerindeki bir yükselişten en büyük fayda sağlayabilecekleri Fransa ve Almanya olarak açıkladı.

Bu noktada akıllara, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Pazartesi günü yaptığı konuşma geldi. Çünkü Ross, iki ülkenin bir anlaşmaya varamaması durumunda Trump’ın kalan 300 milyar dolarlık Çin ithalatına tarife getirmekten tamamen mutlu olacağını söyleyerek G-20 toplantısından anlaşma çıkacağı beklentilerini düşürdü.

Barclays ekonomik araştırma başkanı Christian Keller ise ek tarifelerden ve diğer tarife dışı engellerden kaynaklanan ticaret değişikliğinin, çekirdek Euro Bölgesi için fırsat yaratacağını söyledi.

Barclays ABD-Çin Savaşı Euro Bölgesi Fırsat Yaratabilir “Çin’in ithalat yapısı ile ana ticaret ortakları arasındaki karşılaştırmamız, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin Çin ihracatlarının, sektörel ayrışması açısından ABD vekilliğine en yakın ülkeler olduğunu gösterdi” diyen Keller, bu nedenle Çin’in başka bir yerden alışveriş yapmayı seçmesi durumunda bu ülkelerin en fazla kazancı sağlamasını beklediklerini aktardı.

Barclays’in yeni temel küresel ticaret senaryosu, ABD’nin neredeyse tüm Çin ithalatına %25 tarife uygulayacağı ve Çin’in de misilleme yapacağı tam bir ticaret savaşına işaret ediyor.

ABD-Çin Savaşının En Büyük Kazananları Fransa AlmanyaBu da ikili ticaretin yüzde 30 oranında azalması anlamına geliyor. Keller’in ekibi bu durumda Euro Bölgesi GSYİH’nin yüzde 0,1’lik ticaret kaybını beklese de bunun ticari ikame ile dengelenebileceğini ileri sürdü. Çünkü sektörel düzeyde, Çin’in ABD’den yaptığı ithalatı nakliye ekipmanları, elektronik ürünler ve kimyasallara yoğunlaşıyor.

Keller da bu durumu; “Her sektördeki pazar liderlerinin, yüzde 30’luk ABD ihracatı azalmasından en fazla faydayı sağlayacağını varsayarak, Euro Bölgesi’nin Çin ihracatını, özellikle otomotiv ve bir dereceye kadar kimya sektörlerinde GSYİH’nin yüzde 0,1’i oranında artırabileceğini öngörüyoruz.” ifadeleriyle açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu