Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin 4Ç20 GSYİH’si Kısa Vadeli İvme Kaybını Vurgulayacak

Bu haftaki FED’in kararı ve ABD’nin dördüncü çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla büyüme oranına ilişkin yorumlar geldi.
ABD’nin 4Ç20 GSYİH’si Kısa Vadeli İvme Kaybını Vurgulayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgınla mücadeleye devam eden ABD, ekonomisi için kritik önem taşıyan bir haftaya ilerliyor. FED politika kararını Çarşamba günü açıklayacakken bir gün sonra da dördüncü çeyrek için GSYİH büyüme oranı duyurulacak. Bu noktada ING Ekonomisti James Knightley, notundaki yorumlarıyla dikkat çekti.

4Ç20 GSYİH raporunun son üç ayda görülen daha yavaş büyüme hikayesini doğrulaması gerektiğini savunan ekonomist, perakende satışların Ekim, Kasım ve Aralık aylarında düşerken, daha sıkı Covid kısıtlamalarının duyarlılığı, insan hareketini ve harcamaları azaltmasıyla istihdamın da yumuşadığını hatırlattı.

Bununla birlikte fabrika çıktısı çok güçlü oldu ve hükümet harcamalarının büyümeye olumlu katkı sağlamasını muhtemel olarak değerlendirdi.
ABD GSYİH 3Ç20
Kaynak: BEA

Ayrıca konut sektöründeki gücün rekor düşük mortgage oranlarıyla artan taleple başladığı düşünüldüğünde, konut yatırımının da önemli ölçüde katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

“Sonuç olarak, yıllıklandırılmış yüzde 4,2’lik bir büyüme görmeyi bekliyoruz, bu da en son Bloomberg anketinin yüzde 3-6,2’lik tahmin ralığının hemen hemen ortasında” dedi. 2021’in ilk çeyreğinin, Covid kısıtlamaları anlamlı bir şekilde hafifletilene kadar aktivitede ani bir yükseliş beklemek için çok az neden olsa da muhtemelen daha da zayıflayacağını ekledi.

Son 600 dolarlık teşvik kontrollerinin gelirleri destekleyeceğini ancak Donald Trump’ın devam eden ikinci azil davasına kısa vadeli odaklanma göz önüne alındığında, en son teşvik önerisinin Mart ayına kadar onaylanmayacağından şüphelendiklerini belirtti.
ABD İşsizlik Aralık 2020
Kaynak: BLS

FED’in olası hareketine dair de görüş bildiren Knightley, “Fed’in basın toplantısında yakın zamanda Fed politikasında herhangi bir anlamlı değişiklik ihtimalini göz ardı etmeye çalışırken ihtiyatlı bir iyimser tavrı koruyacağından şüpheliyiz” dedi.

Fakat ABD ekonomisinin bu yıl kısa vadeli yumuşamaya rağmen %5 büyüyebileceğine ve istihdam yaratmada önemli ilerlemeler kaydedeceğinden giderek daha fazla emin olduklarını ekledi. Hızlı bir büyüme, yükselen enflasyon ve devam eden mali teşvik dönemi görülürse, Fed’in şu anda gösterdiğinden biraz daha erken harekete geçmek zorunda kalabileceğini aktardı. Fed’in 2023 gündeminde olması muhtemel bir faiz artışıyla bu yılın sonunda indirime gideceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu