Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’de Uçak Yolculukları %46 Artırılarak 1 Milyar 100 Milyon Yolcuya Ulaşıldı!

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) raporu, 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden uçakla seyahat eden yolcu sayısının 1 milyar 100 milyon olduğunu söyledi.
AB’de Uçak Yolculukları %46 Artırılarak 1 Milyar 100 Milyon Yolcuya Ulaşıldı!
Yorum

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından AB’ye üye olan 28 ülkenin yıllık uçuş rakamları paylaşıldı. 2018 yılına ilişkin veriler, AB ülkelerinden 1 milyar 100 milyon kişinin uçakla seyahat ettiğini gösterdi. Bahsedilen dönemde uçakla bir yerden bir yere giden yolcu sayısında 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında 63 milyon artış olduğu tespit edildi. Ayrıca yayımlanan rapor, 2018’de 2010 yılına göre ise %43 oranında artış kaydedildiğini ortaya koydu.

Söz konusu yılda AB ülkelerinden seyahatlerinde uçağı tercih eden yolcuların %46’su iç hatlar içinde, %37’si ise AB ülkeleri arasında uçmayı tercih etti. Yolcuların %16’lık kısmı ise AB dışında bulunan ülkelere uçtu.

Yolculardan %46'sı İç Hatlar İçinde UçtuLitvanya, AB kalkışlı uçak yolculuklarında %19 ile en fazla artış kaydedilen ülke olarak ilk sıraya yerleşti. Letonya, Polonya ve Slovakya ise %16’lık artış kaydederek sıralamada ilk dört arasına girdi.

İngiltere’ye ise söz konusu dönemde 272 milyon yolcu uçtu ve böylelikle ülke birinci sırada yer aldı. 222 milyon yolcu ise Almanya ikinci, İspanya 221 milyon ile üçüncü, Fransa 162 milyonla dördüncü ve İtalya 153 milyon yolcu ile beşinci sırada yer aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın 6 ana havalimanından biri olan ve dünyanın en yoğunlarından olan Heathrow Havalimanı, 2018 yılında %3 büyüme kaydetti ve AB’de 80 milyon yolcuya hizmet sundu. Bununla birlikte 48 milyon yolcu sayısıyla ABD dışı trafikte de en fazla yolcu rakamını yakalayarak ilk sıraya yerleşti.

AB’deki bir diğer havalimanı Paris Charles de Gaulle ise %4 büyüyerek yolcu sayısını 72 milyona yükseltti ve sıralamada ikinciliği elde etti.

Paris Charles de Guelle Havalimanı %4 BüyüdüDünyanın en büyük havalimanlarından biri olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı %4 büyüdü. Bu büyümeyle birlikte 71 milyon yolcuya hizmet verdi ve üçüncü sırada yerini aldı. AB bölgesi içinde en fazla yolcuya hizmet sunan Amsterdam Schiphol, 42 milyon ile birinci geldi.

Uluslararası havalimanlarından Frankfurt Main ise bahsedilen dönemde %8 büyüdü ve 69 milyon yolcuya hizmet verdi. Listenin dördüncü sırada yer alan Main’in ardından Madrid Barajas Havalimanı geldi. %9’luk büyüme kaydeden tesis, 56 milyon yolcuya sağladığı hizmet ile beşinciliğe yerleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu