Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Konseyi İngiltere’ye 12 Aylık Esnek Brexit Süresi Verecek

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın, İngiltere'nin 12 aylık esnek bir süre içinde bloktan ayrılmasına izin verilmesini önereceği belirtildi.
AB Konseyi İngiltere’ye 12 Aylık Esnek Brexit Süresi Verecek
Yorum

İngiltere, Brexit için henüz bir anlaşmaya varamadı ve yeniden bir ertelemenin yapılması konusu konuşulmaya başlandı. BBC’nin haberine göre AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’ye 12 aylık esnek bir süre tanınması konusunu önerecek.

BBC, siyasi ve ekonomik blok liderlerinin gelecek hafta yapılacak zirvede Tusk’ın planını kabul edebileceğini yazdı.

Donald Tusk Planı SunacakÜst düzey bir AB kaynağına atıfta bulunan BBC, Tusk’ın önerisinin İngiltere’ye 12 aylık süre içinde bir anlaşmayı onaylayana kadar esneklik tanıyacağını belirtti. Onaylamaları halinde de AB’den ayrılmalarını sağlayacak bir plan olduğunu söyledi.

Almanya Maliye Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Olaf Scholz’a BBC raporuyla ilgili soru sorulduğu zaman, “İngiliz Parlamentosu’nun bir karar alabileceğini ve hükümet ile İngiliz Parlamentosu’nun Avrupa Birliği’ne sunacak bir şeyi olacağını umuyorum. Umarım sonunda bir anlaşmamız olur, çünkü olacak olan her şey için en iyi sonuç budur,” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olup olmayacağına veya Brexit’i uzatma seçeneğine karar vermesi gerekiyor.

İngiltere AB Parlamentosu Seçimlerine Katılacak mı?AB’nin bu yöndeki istekleri belli iken, İngiltere’nin henüz bir yön belirleyememiş olması ise Başbakan Theresa May’in itibarını daha da düşürüyor. Dün, Muhafazakar bakanlar ile İşçi Partisi arasında 4,5 saat süren bir görüşme yapıldı.

Corbyn’in milletvekillerine, görüşmelerde gümrük düzenlemeleri, tek pazar uyumu, iç güvenlik, herhangi bir anlaşmaya hukuki olarak ve doğrulayıcı bir oylama dahil olduğunu söyledi. Gölge Hükümet Hazine Bakanı Clive Lewis ise doğrulayıcı bir referandum seçeneğinin bulunmaması durumunda hükümetle konuşmayacağını belirtti.

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise İngiltere’nin başka bir uzatma istemek için çok iyi bir nedeni olması gerektiğini söyledi.

Bruno Le Maire Neden BekliyorCNBC’den Silvia Amaro’ya yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin neden uzatma istediğini anlayamazsak, olumlu bir cevap veremeyiz,” dedi. İngiltere’yi resmen AB’nin dışına çıkarma süreci iki yıl önce başladı; ama henüz sonuçlanmadı. İngiltere milletvekilleri şu ana kadar Theresa’nın AB ile müzakere ettiği anlaşmayı üç kez reddetti.

Şu anda İngiltere’nin AB’yi 12 Nisan’da terk etmesi planlanıyor. Ama May’in 22 Mayıs’a kadar ülkenin muhalefet partisi ile bir yol bulmak istediği için kısa bir uzatma isteyeceği biliniyor. Guadian’ın Perşembe günü yaptığı bildiriye göre; May hükümetinin Brexit hakkında önerisini ortaya koymak için muhalefet lideri Jeremy Corbyn’e bir mektup yazacak. Mektupta milletvekillerine herhangi bir Brexit anlaşmasında referandum yapma seçeneği sunma önerisinin yer alacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu