Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Başkanı Salgında 3. Dalga Konusunda Uyarı Yaptı

Her gün artmaya devam eden vakalar, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e göre üçüncü dalganın sinyalleri olabilir.
AB Komisyonu Başkanı Salgında 3. Dalga Konusunda Uyarı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde yeniden artmaya başlayan koronavirüs vakaları, ikinci dalganın şiddetli bir şekilde yaşandığını gösteriyor. Üstelik bazı kişiler, dikkatli olunmazsa üçüncü dalga konusunda da uyarıyor. Bu konuda uyarı yapan isimlerden birisi de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen oldu.

AB Komisyonu başkanına göre; hükümetler, üçüncü bir enfeksiyon dalgasını önlemek için kilitlenmeleri ve sosyal kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmalı.

Perşembe akşam konuşan Ursula von der Leyen, “Hepimiz yaz deneyimimizden bir dalgadan çıkışın çok zor olduğunu ve aceleyle kaldırılan önlemlerin etkisinin yaz ve sonbaharda epidemiyolojik durum üzerine çok kötü bir etkisi olduğunu öğrendik,” ifadelerini kullandı.

Avrupa Eylül ayından bu yana Covid-19 enfeksiyonlarında ikinci bir artışla boğuşuyor. Bu da belirli ülkelerde kilitlenmelerin yeniden başlatılmasına ve bölge genelinde kısıtlamaların genel olarak artmasına neden oldu.

Son günlerde bazı ülkelerde vakalardaki yavaşlamaya rağmen rakamlar hala yüksek ve henüz bir zirveye dair net işaretler göstermiyor. Avrupalılar tatil döneminde aileleriyle bir araya gelip gelmeyeceklerini düşünüyorlar.

Avrupa genelinde toplam vaka sayısı 15 milyonun üzerine çıkarken, en çok vaka 2 milyon 86 bin 288 ile Fransa’da bulunuyor.
Avrupa Kıtası Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Rusya 2 milyon 39 bin 926 vaka ile ikinci sırada yer alırken, 1,5 milyonun üzerindeki vaka sayısıyla İspanya üçüncü sıradaki yerini koruyor. Dördüncü sırada 1,4 milyondan fazla vaka ile İngiltere, beşinci sırada 1,3 milyonu geçen vaka sayısıyla İtalya yer alıyor. Almanya ise 885 bin 539 vaka ile altıncı konumda.

Belçika’daki sağlık uzmanları, Eylül ayı sonlarında ve Ekim ayında enfeksiyonlardaki önemli artışın, hükümetin okulların yeni bir dönem için açılması ve insanların işe dönmesine izin verilmesi gibi uygulanan kısıtlamaların çoğunun hafifletilmesinden sonra geldiğini söylediler.

Düzenlenen sanal konferansta AB Komisyonu başkanı, “Sınırlama önlemlerinin kaldırılması için kademeli ve koordineli bir yaklaşım için teklifte bulunacağız. Bu, Başka bir dalga riskinden kaçınmak için çok önemli olacaktır,” dedi.

Avrupa’daki bu gelişmelere karşın bugün bölge hisseleri yükseliş kaydederken, Stoxx 600 endeksi %0,27 oranında artıda 388,65 puanda seyrediyor.
Stoxx 600 Endeksi Yüzde 0,27 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Güne yataya yakın başlangıç yapan endeks, 386,95 – 390,55 puanlar arasında dalgalandı. Günün ilk yarısında güçlü yükseliş kaydeden endeks, ikinci yarıda kazançlarının bir kısmını verse de pozitif bölgedeki seyrini koruyor.

Bölgenin diğer endekslerine baktığımız zaman en iyi performansın İtalyan FTSE MIB tarafından kaydedildiği görülüyor. Endeks, %0,73 oranında artıda 21.692,79 puandan işlem görüyor. Bölgede iyi performans gösteren endekslerden bir diğeri de %0,41 oranında yükselişle İspanyol IBEX 35 endeksi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu