Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin 5 Ülkeye İlişkin Denklik Kararı İngiltere’ye Uyarı Olarak Yorumlandı

Avrupa Komisyonu’nun beş ülkenin AB’nin finansal marketlerine erişimini engellemeye hazırlandığı söylendi. İşte detaylar;
AB’nin 5 Ülkeye İlişkin Denklik Kararı İngiltere’ye Uyarı Olarak Yorumlandı
Yorum

Financial Times’ın Pazar günkü haberinde Avrupa Komisyonu’nun beş ülkeyi, İngiltere’yi bloktan ayrıldıktan sonra vurabilecek bir hamleyle Avrupa Birliği’nin finansal marketlerine erişimden engelleyebileceğin söylendi. Buna göre Avrupa Komisyonu’nun Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada ve Singapur’dan belli pazara erişim haklarını kaldıracağı ifade edildi.

Sonuçta blok, bankalar, yatırım firmaları ve kredi derecelendirme kuruluşları gibi AB dışı kurumlara finansal marketine erişim hakkı tanıyordu.

AB 5 Ülkenin Bazı Pazara Erişim Haklarını Kaldırmaya HazırlanıyorAma AB erişim hakkını, pazara erişim izni verdiği kurumların yerli kurallarının blokla uyum içinde olduğu sürece veriyordu. Financial Times, görmüş olduğu bir belgeye atıfta bulunarak beş ülkenin kredi derecelendirme kurumlarını artık blok kadar titizlikle düzenlemediğini, bu nedenle de onları Avrupa bankalarının söz konusu derecelendirmelerine güvenebileceği bir pozisyondan alacağını aktardı.

İddiaların gerçekleşmesi durumunda bunun, eşdeğerlik hükümlerinin ilk kez geri çekilmesini temsil edeceği vurgulandı.

AB Eşdeğerlik Hükümleri İlk Kez Geri Çekecek Öte yandan Avrupa Birliği’nin İngiltere’ye, ülkenin Brexit’in ardından tek pazara giriş için denklik hükümlerine güvenmesi gerektiği yönünde şart koştuğu da hatırlatıldı. Dolaysıyla AB’nin hamlesi, İngiltere’ye ticaret platformlarının ve finansal firmalarının bloktaki müşterilere doğrudan erişime devam etmesini istiyorsa AB kurallarına uyması gerektiği yönünde bir uyarı olarak yorumlandı. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de FT’ye, derecelendirme kuruluşları üzerindeki kararın uymayı izlemek için bir tür örnek olduğunu söyledi.

“Bu ülkelerle geniş diyaloglar kurduk, yani bir sorun olduğunu ve sonuçlarının olabileceğini biliyorlardı. Yıllar boyunca mevzuatlarını güncellememeyi seçmemişlerse, biz de denkliği geri çekme kararını almak zorunda kaldık” dedi.

Kanundaki denklik hükümlerinin, bir derecelendirme kuruluşunun AB’de düzenleyici amaçlar için kullanılabileceği bilgisi verildi. İlaveten AB yetkililerinin, eşdeğerliğin birliğin derecelendirme kuruluşları için sunduğu tek erişim sistemi olmadığını söyledikleri de belirtildi. Kanadalı bir derecelendirme kuruluşu olan DBRS’nin Avrupa uyum başkanlığını yapan Zulema Aragonés Monjas; “Avrupa Komisyonu’nun Kanada’nın denkliğini ortadan kaldırma kararı, işimiz üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu