Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ziraat Bankası’ndan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi!

Nisan ayında enflasyon korumalı mevduat ürünlerini duyuran Ziraat Bankası, bu kez ev sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlıyor. Banka bugünden itibaren enflasyona endeksli konut kredisi ürününü kullanıma sundu.
Ziraat Bankası’ndan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sabah Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada konut satışlarının Mayıs ayında ülke genelinde %31,3 oranında düşüş gösterdiği bildirildi. Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklama ise konut sahibi olmak isteyen vatandaşları sevindirecek nitelikte. Banka bugün itibarıyla enflasyona endeksli konut kredisi ürününü kullanıma sunduğunu duyurdu.

Ziraat Bankası’nda yapılan açıklamada konut sahibi olmak isteyen müşterilere avantaj sağlayacak bir paketin kullanıma açıldığı bildirildi.

Konut KredisiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayı beklenti anketinde yıl sonu enflasyon tahminini %16,68’den %15,85’e düşürdüğünü açıkladı. Ancak son aylarda enflasyonun yüksek seyretmesi ve tek haneli rakamların görülmemesi birçok alanda düzenlemelerin buna bağlı olarak yapılmasına sebep oluyor.

Bu doğrultuda Ziraat Bankası da müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla enflasyona endeksli konut kredisi ürününü bugünden itibaren kullanıma sundu. Söz konusu paketin gelecek dönemde faiz oranlarının düşmesini bekleyen kişilerin, konut kredisi taleplerini karşılamak için hazırlandığı belirtildi.

Satın alınacak konutun yüzde 80’lik kısmına kadar kredi kullanılabilecek.

%80'i Kredi VerilecekYeni ürün ile gelecek dönemdeki enflasyon oranlarında ve finansman koşullarındaki gelişmeler doğrultusunda, banka müşterilerinin en uygun maliyetlerde konut sahibi olmaları amaçlanıyor. Uygulanacak olan faiz oranı; enflasyon oranı ve banka tarafından belirlenecek marj oranından oluşacak.

6 ve 12 aylık olmak üzere enflasyon oranına göre dönemsel olarak faiz oranı güncellenecek. Müşteriler satın alacağı evin miktarının %80’ine kadar olan kısmını, 120 aya varan vadeyle kredi çekebilecekler. Bunun yanında kredi vadesi süresi içerisinde istedikleri zaman sabit faizli konut kredisi ürününe geçebilecekler.

Kredilerde faiz oranları belirlenirken TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları baz alınacak.

Ziraat BankasıEn son açıklanan yıllık enflasyon rakamları ve bankaların belirlediği marj oranı eklenerek kredilere uygulanacak faiz oranları belirlenecek. Ziraat Bankası Nisan ayında yaptığı açıklamada da Enflasyona Endeksli – Faiz Korumalı Vadeli Mevduat ve Enflasyon Korumalı Mevduat olmak üzere iki farklı seçeneği müşterilerinin kullanımına sunduklarını duyurmuştu. Söz konusu ürünlere 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde 30 bin mevduat ürün hesabı açıldığı ve buradaki miktarın 2 milyar lirayı aştığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu