Paylaşım

Zaha Hadid’in Avustralya için Tasarladığı İkiz Kuleler


 

Okyanusların ortasındaki eşsiz ülke Avustralya! Yeryüzündeki herkes burayı mutlaka görmek ister. Kendine has coğrafyası, bozulmamış kültürü ve çağa ayak uydurmuş mimari özellikleriyle rüya gibi bir ülke. Geçtiğimiz günlerde Irak asıllı bir hanımefendi, bu eşsiz ülke için tasarladığı ikiz kulelerle gündeme geldi. Zaha Hadid ismini çarpıcı projeleri takip edenler mutlaka duymuştur. İngiliz vatandaşı olan bu kadın, başarısını birçok kez kanıtlamış isimlerden. Özellikle 2004 yılında aldığı “Pritzker Mimarlık Ödülü” onun kariyerinde bir dönüm noktası olmuş.

Projenin hayata geçirilmesi için belirlenen kentse Gold Coast. Avustralya’nın bu kıyı şehri, 40 km’den fazla sahile sahip. Özellikle çağdaş görünümüyle dikkat çeken kent, sahil boyunca uzanan yüksek kuleleriyle görsel bir ziyafet sunuyor. Son zamanlarda turistlerin burayı yoğun olarak ziyaret etmesi de kentin gelişmesini sağlamış. Öyle gözüküyor ki Zaha Hadid’in yeni tasarımı da bölgeye fazlasıyla katkı sağlayacak. Konut kompleksi özelliğindeki bu proje, Sunland Group ile Hadid ortaklığının Avustralya’daki 2. çalışması. Bakalım bu görkemli proje hangi detayları içeriyor?

İşte karşınızda Zaha Hadid’in Avustralya için tasarladığı ikiz kuleler:

Zaha Hadid’in Tasarladığı İkiz Kuleler

Zaha Hadid'in Tasarladığı İkiz KulelerAvustralya’nın kıyı kenti Gold Coast’ta hayata geçirilecek proje, Sea World’un bir nevi geliştirilmiş hali. 370 dairenin ve 69 odalı bir butik oteli bünyesinde barındıracak olan kompleks, 44 katlı iki kuleden oluşuyor. Kulelerin arasında bir köprü görevi görecek olan zemin katta da sanat galerisi, müze, mağaza, restoran ve bir de su altı akvaryumu bulunacak. Kıvrımlı hatlarıyla Zaha Hadid’in çizgilerini yansıtan bu binaların dış cephesi de tamamıyla camdan tasarlanacak.

Birbirine dolanmış şeritler gibi görünen bu yenilikçi projenin maliyetiyse oldukça çarpıcı! 600 milyon doları bulacak olan inşaatın bitişi herkes tarafından merakla bekleniyor. Sonuçta bu projenin başlangıç ve bitiş tarihi henüz açıklanmamış. Ancak bu yüksek maliyetli projenin inşaatına, bir an önce başlanacağı gelen haberler arasında.

Zaha Hadid’in Avustralya’da hayata geçirilecek projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? İkiz kuleler, size de etkileyici geldi mi? Farklılıktaki güzellikle, aykırılıktaki kötü duruşun arasında ince bir çizgi vardır. Yoksa siz, bu binaların biraz fazla “farklı” olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın