Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekim’19 İtibarıyla Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı 278 Bine Çıktı

Türkiye'de elektrikte serbest tüketicilerin sayısı 2019 Ekim sonundan itibaren kaydettiği artışla 278 bin seviyesine çıktı.
Ekim’19 İtibarıyla Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı 278 Bine Çıktı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yıllık elektrik tüketimi 1600 kilovatsaat ve üzeri olan aboneler, sistemde “serbest tüketici” adı altında gruplandırılıyor. Bu kapsamdaki elektrik tüketicileri yaptıkları anlaşma ile elektriğini diledikleri tedarik şirketinden alma hakkına sahip oluyor.

İlk zamanlar sınırlı olan serbest tüketici sayısı, özellikle son yıllarda hızla arttı. Bu artışta zaman içinde elektrik piyasası serbestliğinin yayılması ve serbest kullanıcı olmak için gerekli olan kullanım limitinin düşürülmesi rol oynadı.

Türkiye’de elektrikte serbest tüketicilerin sayısı bu yılın Şubat ayında 130 bin olarak ölçülmüştü. Bu rakam Ekim ayı sonundan itibaren %114 artış kaydederek 278 bin seviyesine tırmandı.

Serbest Tüketici Sayısı %114 ArttıÖzellikle son zamanlarda elektrik fiyatlarına yapılan zamlar, tüketicileri zor durumda bıraktı ve birçok serbest tüketici daha uygun fiyata elektrik satın alma çabasına girdi. Bu kapsamda perakende elektrik şirketleriyle pazarlık yapmaya çalışan serbest tüketiciler bütçesini daha az zorlayan kullanım ücreti ödemeye uğraştı.

Elektrik tedarik şirketlerinin büyük kısmı kar marjını da dikkate alarak tüketicilere ulusal tarifeye kıyasla daha uygun fiyatlardan elektrik verme teklifini sundu. Böylelikle elektrikte serbest tüketiciliğe yönelen vatandaş sayısında artış kaydedildi.

Tüketicilere Uygun Fiyatlı Elektrik VerilecekEnerji Piyasaları İşletme AŞ tarafından oluşturulan veriler neticesinde, Şubat’ta 120 bin olan serbest tüketici sayısı, 9 ay içinde %114’lük büyük bir artışa imza attı. Son verilere göre 278 bine çıkan sayının 239 binlik kısmı ticarethane grubuna giren abonelerden meydana geldi.

Elektrik tedarik şirketlerinin bu grupta bulunan abonelere ulusal tarife standartlarına kıyasla ortama %20 daha uygun fiyatlı elektrik hizmeti sunduğu öğrenildi. Bunun yanında sanayi grubunda yer alan 11 bin 700 adet serbest tüketicinin ise ulusal tarifelere göre %7-13 daha uygun fiyatlı ücret ödediği biliniyor. Mesken, aydınlatma, tarımsal sulama ve diğer abone gruplarında yer alan 27 bin 300 adet serbest tüketiciye tedarikçi şirketler tarafından indirimli elektrik kullanım hakkı doğuyor.

GCM Yatırım Banner

Kolen Enerji Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, enerji birim fiyatının sanayi grubunda kilovatsaat başına 49 kuruş ve ticaret grubunda kilovatsaat başı 54,3 kuruş olduğunu açıkladı. Mesken enerji birim fiyatının ise kilovatsaat başına 36,4 kuruştan alıcı bulduğunu bildirdi.

Mesken grubundaki elektrik tüketicilerinin bir an önce serbest tüketici olması gerektiğini açıklayan Karayurt, bu sayede pazarın rahatlığa kavuşarak liberalleşeceğini savundu. Yatırımcı için pazarın cazip ve güvenli olmasının serbestleşmeyi mümkün kılan en önemli faktörlerden olduğunu ifade etti.

Ticarethane ve sanayi grubundaki serbest elektrik tüketicilerinin giderek arttığını söyleyen Karayurt, toptan ticarette de aynı canlılığın görülmesi durumunda serbest tüketici grubuna giren abone sayısının artarak milyonlara ulaşabileceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.