Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Takeaway ve Just Eat Birleşme Koşullarında Anlaştı

Amsterdam merkezli Takeaway.com ile İngiliz rakibi Just Eat, birleşme koşullarında anlaşmaya vardı. İşte ayrıntılar;
Takeaway ve Just Eat Birleşme Koşullarında Anlaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde birleşmeyi kabul ettiklerini duyuran Avrupalı online gıda dağıtım şirketleri, Uber Eats ile rekabet edebilecek küresel bir yiyecek dağıtım şirketi oluşturmak için anlaşma şartlarını tamamladı. Just Eat Takeaway.com olarak adlandırılacak grubun, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Kanada’da Pazar lideri olacağı söylendi.

Bugünkü açıklamada iki firma, 29 Temmuz’da taslağı belirlenen anlaşmayı desteklediklerini bildirdi ve Just Eat hissedarlarının, her bir hisse için 0.09744 yeni Takeaway.com hissesi alacağı aktarıldı.

Koşulların, Cuma günkü kapanış fiyatına bağlı olarak Just Eat’e 4.7 milyar sterlin civarında (5.7 milyar dolar) değerleme vereceği belirtildi.

Birleşme Just Eat’e 4.7 Milyar Sterlin Değer Takeaway.com’un hisseleri, anlaşmanın geçen hafta açıklanmasından bu yana yüzde 8 civarında düştü ve Pazartesi sabahı 76.70 avro seviyesinde işlem gördü. Diğer tarafta Just Eat’in hisseleri ise anlaşma haberlerinin ardından büyük yükseliş kaydetmişti. İngiliz firmanın Başkanı Mike Evans; “Kurul, bunun dinamik ve hızla büyüyen bir sektörde dünya lideri yaratacak Just Eat hissedarları için ikna edici bir teklif olduğuna inanıyor” dedi.

Mike Evans, gazetecilere verdiği demeçte, yemek siparişi gündelik bir kolaylık haline gelirken Takeaway ile birlikte teslimat pazarındaki devasa fırsatlara hitap edecek ölçeğe sahip olacaklarını anlattı.

Takeaway ve Just Eat Birleşme KoşullarıHızlı büyüyen 100 milyar dolarlık pazarda ölçek, Amazon destekli Deliveroo ve Uber Eats gibi dünya çapındaki rakipleri ile tüketicilere en iyi seçimi sunmak için zorlarken çok önemliydi.

Birleşik şirkete liderlik edecek Takeaway CEO’su Jitse Groen de; “Bu küresel pazarda pek çok yeni tarafla daha önce eşi benzeri görülmemiş bir rekabet var. Bu ikisini bir araya getirmek, sermayeyi 23 ülkeye verimli bir şekilde tahsis etmek için her ikisinden elde edilen kazancı bir araya getirebileceğimiz anlamına geliyor.” dedi. Şirketler, birleşmelerinin dört yıl içinde 20 milyon euroya (22.2 milyon $) maliyet tasarrufu sağlaması gerektiğini ve bu miktarın yaklaşık yarısının ilk yılda beklendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.