Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelir Rehberliğini Düşüren Publicis’in Hisseleri Yaklaşık 7 Yılın En Dip Seviyesini Gördü

Fransız reklamcılık devi Publicis’in hisseleri, grubun 2019 gelir artışı için beklentiyi düşürmesinin ardından dalışa geçti. İşte detaylar;
Gelir Rehberliğini Düşüren Publicis’in Hisseleri Yaklaşık 7 Yılın En Dip Seviyesini Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ajanslarından biri olan Publicis Groupe hisseleri, firmanın 2019 gelir artışı için rehberliğini düşürmesinin ardından geriledi.

Perşembe günü geç saatlerle 2019’un ikinci çeyreği için beklentilerin altında gelir bildiren Publicis’in hisseleri, Cuma günü açılış öncesi yapılan işlemlerde yüzde 8.5 değer kaybederek Aralık 2012’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Şirket, söz konusu çeyrekte analistlerin yüzde 0.7’lik beklentilerine karşılık yüzde 0.1 seviyesinde organik büyüme kaydetti ve 2020 hedeflerini gözden geçireceğini açıkladı.

Gelir Rehberliğini Düşüren Publicis’in Hisseleri Düştü Publicis’in Başkanı ve CEO’su olan Arthur Sadoun, şirketin veri pazarlama şirketi Epsilon’u 4.4 milyar dolar karşılığında satın almasının, yeniden değerlendirmenin ana nedeni olduğunu söyledi. Sadoun bununla birlikte müşterilerinin, piyasada orantısız bir pazar paylarının olduğu sektörlerdeki ücret kesintileri ve bütçe kesintilerine yol açan çeşitli baskılardan etkilendiğini de anlattı.

Publicis Başkanı Arthur Sadoun, dahil oldukları devasa dönüşümün reklam devini kısa vadede cezalandırdığının da üzerini çizdi.

Publicis Başkanı Arthur Sadoun İkinci Çeyrek Açıklama Şirket de bilançoyla ilgili yaptığı bir açıklamada, firmanın ana pazarlarından biri olan Kuzey Amerika’nın bazı paketlenmiş tüketici ürünleri müşterilerinin geleneksel reklamlara daha az para harcaması nedeniyle yüzde 1.7 düştüğünü bildirdi. Kaldı ki paketlenmiş tüketici ürünleri, Publicis’in müşterilerinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyordu.

Aracılık şirketi Liberum, rehberliğin ardından Publicis’in derecesini satın al yerine tut şeklinde revize ederek, Publicis’in Kuzey Amerika medya alımlarında en güçlü oyuncu olduğunu hesaba katarak buradaki zayıflığın en büyük endişe olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Şu anda WPP ve Publicis olmak üzere her ikisi de Kuzey Amerika’da zayıflık gösteren iki büyük firmamız var ve bu durum, söz konusu pazarda neler olup bittiğine dair soruları gündeme getiriyor” dedi. Zaten Publicis’in rehberliğini düşürmesinin ardından İngiltere merkezli rakibi WPP de yüzde 3 civarında gerileyerek üç ayın en dip seviyesini gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.