Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Deterjan BORON, Ürün Çeşidini Artırarak ABD’ye İhraç Edilmeye Hazırlanıyor

Bor madeninden üretilen yerli deterjan BORON, %8 pazar payı elde etti ve şimdilerde ABD'ye ihraç edilmeye hazırlanıyor.
Yerli Deterjan BORON, Ürün Çeşidini Artırarak ABD’ye İhraç Edilmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Bor madeninden üretilen ve bundan 10 ay önce tüketicilerin kullanımına sunulan BORON adlı deterjan, dünyanın önde gelen bor pazarlarından Eti Maden’in doğal mineralli temizlik ürünü olarak Türkiye’de bir ilke imza attı. Piyasaya sunulmasının ardından geçen 10 aylık sürede 100 milyon TL’lik cironun üzerine çıktı.

Henüz 1 yılını bile doldurmadan %8 pazar payı elde eden BORON, şimdiye kadar 30 bin ton satış rakamı kaydetti ve bunu 2019 sonuna kadar 32 bine çıkarmayı amaçlıyor.

Boron %8 Pazar Payı Elde Ettiİki farklı toz çamaşır deterjanı olarak piyasaya giriş yapan söz konusu deterjanın bir de sıvı temizlik ürünü bulunuyor. Firma, 2020 yılının ilk çeyreğinde ise BORON’un bulaşık deterjanı ürününü çıkarmayı planlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BORON’un yeni ürünleri için düzenlenen lansman toplantısındaydı.

Dönmez, BORON’un renkli ve beyaz çamaşırlar için sıvı ve toz olmak üzere toplamda 4 çeşit ürünü olduğunu, ürün çeşitliliğinin sürekli artırılacağını açıkladı. Türkiye’de doğal mineralli temizlik ürünü kullanımının artmasında BORON’un öncü rol oynadığını söyledi. Eti Maden öncülüğünde yürütülen Ar-Ge faaliyetleri ve müşterilerden alınan geri bildirimler ile ürünlerin zaman içinde daha fazla gelişim gösterdiğini söyledi.

Bakan Dönmez, BORON’un içeriğinde petrol ve türevi gibi ya da fosfat türünden insan sağlığını tehlikeye atacak hiçbir katkı maddesinin bulunmadığını belirtti. Aynı zamanda söz konusu deterjanın doğaya ve çevreye de hiçbir zararı olmadığını ekledi.

İçeriğinde boraks, bitkisel sabun, soda, okisjen bazlı ağartıcı, zararlı kimyasal içermeyen diğer hammaddeler bulunan BORON, tüm Türkiye tarafından severek kullanılmaya devam ediyor. Kısa zaman içinde ulaştığı satış rakamı ve ciro da bu durumu kanıtlıyor.

GCM Yatırım Banner
Pazar payını istikrarlı bir şekilde artırmaya giden BORON, ilk etapta ABD, İsviçre, Tunus ve Kosova’ya ihraç edilecek.

Boron Birçok Ülkeye İhraç Edilecekİlk BORON sevkiyatlarının yakın zamanda yapılacağını bildiren Dönmez, ürüne yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin halihazırda devam ettiğini açıkladı. Yakın zamanda elde ve bulaşık makinesinde kullanılmak üzere ürünlerin piyasada olacağını duyurdu, bu konudaki çalışmaların 2020’nin ilk çeyreğinde sonuç vereceğini ekledi.

Dönmez, Türkiye temizlik ürünleri pazarının ortalama 10 milyar TL’lik hacmi olduğunu aktardı. Yeni geliştirilen BORON ürünleriyle birlikte pazar payını artırma yolunda büyük bir dağıtım ağına ulaştıklarını belirtti.

Türkiye’deki tüm büyük zincir mağazalarda yaklaşık 20 bin satış noktasına ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden bakan, hız kesmeden devam eden üretim sayesinde bunun kolaylıkla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Ardından Eskişehir Kırka’da bulunan BORON fabrikasının artan talebi karşılamak hedefiyle kapasitesini %20-25 seviyesinde artırdığını ve fabrikanın yıllık ortalama 30-35 ton BORON deterjanları üretimine imza attığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.