Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tokat’ta Yetiştirilen Kirazlar Orta Doğu Ülkelerine İhraç Edilecek

Tokat’ta yetiştirilen kirazlar Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyordu. Şimdi ise Orta Doğu ülkeleri ihracatta yeni hedef olarak belirlendi. İşte detaylar;
Tokat’ta Yetiştirilen Kirazlar Orta Doğu Ülkelerine İhraç Edilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkemizin Tokat bölgesinde üretimi yapılan ve Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Almanya, Hollanda, İtalya gibi ülkelere ihracatı gerçekleştirilen kirazın Orta Doğu ülkelerine gönderilmesi için çalışmalara başlandı.

Tokat’ta 5 bin dekarlık alanda yetiştirilen kirazdan yılda 9 bin ton civarında rekolte sağlanıyor. İlin büyük çoğunluğunda ziraat 0900 başta olmak üzere napolyon, lambert, vink ve Stella gibi kiraz çeşitleri üretiliyor.

Tokat’ta yetiştirilen kirazların yaklaşık %60’ı ihraç ediliyor.

Tokat'ta Yetiştirilen Kirazların Yaklaşık %60'ı İhraç EdiliyorPek çok ülkeye ihracatı gerçekleştirilen Tokat kirazının Orta Doğu ülkelerine de yollanması için Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından çalışma başlatıldı. Yürütülen bu çalışma kapsamında bir süre önce Orta Doğu ülkelerinden gelen heyet, kentteki kiraz bahçelerinde incelemeler yaptı.

Ayrıca kiraz üretiminde dünyada ilk sırada olan Türkiye, bu yıl 200 milyon dolarlık kiraz ihracatı hedeflemişti. Bu kapsamda üretimde verimi ve kaliteyi artıracak olan Türkiye’nin üretimde ilk sıradayken ihracatta ise dünya üçüncüsü konumunda olduğu biliniyor.

Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik, kirazın Tokat ekonomisine ciddi katkılar sağlayan meyveler arasında bulunduğunu açıkladı. Tokat ekonomisinin en büyük girdisinin tarım ürünleri olduğuna özellikle vurgu yaptı.

Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÇelikÇelik, “Tarım ürünleri ile ilgili güzel bir sezon yaşıyoruz. Allah’a şükür, herhangi bir doğal afetle karşılaşmadık. Mahsulümüz son derece iyi. Tabii mahsulün iyi olması yetmiyor. Pazara açılması için birtakım çalışmaların da yapılması gerekiyor.” ifadelerini kaydetti. Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, bölgedeki tarım ürünlerinin ihracatı ile ilgili çalışma yürüttüklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıl geniş pazarlar oluşturmaya çalışılacağını da sözlerine ekleyen Çelik, daha ciddi çalışmalar yürütüleceğinin haberini verdi. Tokat’ın ihracata gönderdiği en önemli ürünlerden birinin kiraz olduğunu belirtirken, bu kapsamda üreticiyle ihracatçı firmaların buluşturulduğunu ifade etti.

Ardından, “Geçmişte yaşanan sorunların yaşanmaması için nelerin yapılması lazım, bunları tartıştık. İhracata dönük altyapı çalışmalarını da yapacağız. Önümüzdeki yıllarda ciddi bir hamle yapmayı düşünüyoruz. Bu hamle, Tokat ekonomisini ayağa kaldıracak. Geçen seneden beri 7 Orta Doğu ülkesinde TSO olarak sunumlar yaptık.” ifadelerini kaydetti.

Tüm bunlarla birlikte Orta Doğulu iş adamlarını Tokat’a getirmek için birtakım çalışmaların yapılacağını bildirdi. Özellikle tarım ürünleriyle alakalı en ciddi pazarımızın Orta Doğu olduğunu vurguladı. Bölgede kiraz üreticiliği yapan Niyazi Şen de hasadın bayram öncesi başladığını bildirirken, “Son günlerde kiraz hasadı yoğunlaştı. Şu aralar kirazın kilogramı 3 ila 4 lira arasında satılıyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.