Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Türkiye’ye Yeni Silah İhracat Lisansını Vermeyeceğini Duyurdu

Dün AB Konseyi’nde Türkiye’ye silah ambargosuna karşı çıkan İngiltere, Suriye operasyonları boyunca yeni silah ihracı lisansı verilmeyeceğini ve tüm lisansları incelemeye aldıklarını bildirdi.
İngiltere Türkiye’ye Yeni Silah İhracat Lisansını Vermeyeceğini Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Barış Pınarı Harekatı’nda 7. güne girilirken Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin güney sınırını terör örgütünden temizlemek için canla başla mücadele ediyor. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada etkisiz hale getirilen terörist sayısının 595 olduğu bildirildi.

Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunda başlatılan operasyon birçok ülkenin Türkiye’ye karşı tepki almasına sebep oldu. Aralarında; İsveç, Hollanda, Almanya, Fransa ve Norveç’in bulunduğu bazı ülkeler Türkiye’ye silah satışlarını askıya aldığını açıkladı.

İngiliz basınında yer alan habere göre Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Türkiye’ye silah satışını durdurmaya yönelik bir oylama yapıldı ve İngiltere’nin buna itiraz ettiği öğrenildi. İngiltere’nin bu itirazı AB’nin toplu karar almasına engel olurken İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan silah ihracatı konusunda açıklama geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Türkiye’ye Suriye’de kullanılabilecek yeni silah ihracı lisansı vermeyeceklerini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic RaabHarekatın başlamasının ardından Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Türkiye’ye silah ve mühimmat satışını durdurduğunu açıklamıştı. Ancak İngiltere’den bu konuya dair herhangi bir bilgi gelmemişti.

Dışişleri Bakanı Raab’ın bugün yaptığı açıklamada operasyon boyunca Türkiye’ye silah satışı lisansının incelemeye alındığı ve yeni bir lisans verilmeyeceği söylendi.  Raab’ın bu açıklamaları İngiltere’nin Türkiye’ye dair tutumunun değişebileceğine işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

İngiliz basınında yer alan habere göre İngiltere’nin Suriye’nin kuzeyinde bulunan askerlerini geri çekmeye hazırlandığı öğrenildi. Kararın ise ABD’nin bölgedeki yaklaşık 1000 askerini geri çekmesine bağlı olarak alınabileceği düşünülüyor.

Bakan Raab dün yapılan Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Türkiye için silah ambargosu uygulamasına itiraz etmişti.

Türkiye Silah SatışıHükümetin silah ihracatını denetleme konusunu çok ciddiye aldığını söyleyen Raab, “Biz gözden geçirmeyi yürütürken, Suriye’deki askeri operasyonlarda kullanılabilecek kalemler için Türkiye’ye yönelik daha fazla ihracat izni çıkarılmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin endişelerini anladıklarını fakat bir taraftan Suriye’ye karşı yapılan, tek taraflı nüfus değişimi dayatılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Türkiye’yi Rusya’nın kollarına itmekten de kaçınılması gerektiğini ifade eden Raab, NATO’nun her zamankinden daha önemli konumda olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.