Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Wall Street Journal’da Barış Pınarı Harekatını Kaleme Aldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'li Wall Street Journal gazetesi için yazdığı makalede gündemin en önemli olaylarından Barış Pınarı Harekatı ve diğer pek çok konuya değindi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Wall Street Journal’da Barış Pınarı Harekatını Kaleme Aldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Wall Street Journal gazetesi için kaleme aldığı makalede Suriye’de güvenli bölge oluşturmak için başlatılan Barış Pınarı Harekatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği (AB) ve dünyadan Türkiye’ye destek vermeleri konusunda talepte bulundu.

9 Ekim günü Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na yazdığı makalede yer veren Erdoğan, söz konusu bu operasyon ile Suriye’nin  kuzeydoğusundaki teröristlerin etkisiz hale getirileceğini dile getirdi. 3,6 milyon Suriyeli vatandaşa kapılarını açan Türkiye’nin bu sığınmacıların eğitim, sağlık ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 40 milyar dolar tutarında harcama yaptığını anımsattı.

Türkiye’nin elindeki tüm imkanları kullanarak elinden geleni yaptığını söyleyen Erdoğan, uluslararası finansal destek sağlanmadan mültecilerin Batı’ya gitmesinin engellenemeyeceği yönünde çok kez uyarı yapıldığını söyledi.

Türkiye Tüm İmkanlarını KullandıSorumluluklarını yerine getirmeyen devletlerin gerekli adımları atmaması sonucunda Suriye’nin kuzeyi için Barış Pınarı Harekatı Operasyonu’nu planladıklarını açıklayan Erdoğan, bu planı geçen ay katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünya liderlerine açıkladığını belirtti. Barış Pınarı’nın insani krize son vermek ve düzensiz göçe neden olan şiddet ile istikrarsızlığı bitirme amacı taşıdığını söyledi.

Bu noktada mülteci krizine son vermek için başka bir çıkış yolu olmadığına işaret eden Erdoğan, uluslararası toplumun Türkiye’nin çabalarına destek vermek ya da sığınmacıları ülkelerine kabul etmekten başka seçeneği olmadığını açıkladı.

Barış Pınarı Harekatı sayesinde Türk askerleri ve Suriye Ulusal Ordusu’nun Suriye’nin kuzeydoğusundaki teröristleri etkisiz hale getireceğini bildiren Erdoğan, Suriyeli sığınmacıların ülkesine geri dönmesini engelleyen bu terör unsurlarının ortadan kalkacağını açıkladı. Bunun yanında PKK terör örgütü ve Suriye uzantıları ile DEAŞ terör örgütüyle de mücadele etmenin hedeflendiğini bildirdi.

Hiçbir DEAŞ yanlısının Suriye’nin kuzeydoğusunu terk etmemesi için Türkiye’nin çabalarını sürdüreceğini söyleyen Erdoğan, gereken desteğin sağlanması için kaynak ülkeler ile uluslararası kuruluşlarla her türlü iş birliği için yeşil ışık yaktı.

Türkiye Çabalarını SürdürecekSözü Türkiye’nin Suriye’de düzenlediği operasyon için “işgal” nitelemesini kullanan Arap Birliği’ne getiren Erdoğan, bu ülkenin bazı sorulara cevap vermesi gerektiğini aktardı. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için iyi niyetli çabalarına işaret etti ve bundan rahatsızlık duyan ülkeleri savaş mağduru insanlara kapılarını açmamaları yönünde eleştirdi.

Uluslararası toplumun Suriye’deki krizin bölge genelini istikrarsızlık girdabının içine sokma durumunun önüne geçemediğini söyleyen Erdoğan, çoğu ülkenin bu durumun getirdiği düzensiz göç ve artan terör saldırıları gibi olumsuz durumları tecrübe ettiğini belirtti.

Barış Pınarı Harekatı’nın uluslararası toplum birliğini etkin kılma, Suriye’deki vekalet savaşlarının son bulması ve bölgede barış ve istikrarın yeniden sağlanması amacı taşıdığını; diğer ülkelere Türkiye’ye destek verme fırsatını bir kez daha sunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda başta AB ve diğer ülkeler olmak üzere Türkiye’nin çalışmalarını desteklemeleri konusunda çağrı yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu